Зображення 42

ГЕМІБАЛІЗМ

Увечері 63-річний пенсіонер, дивлячись телевізор, раптово відчув, що не може утримати банку з пивом у руці. Коли він спробував устати із крісла, у нього розвинулися неконтрольовані махальні рухи лівих кінцівок. Пацієнт машиною швидкої допомоги доправлений до лікарні.

При неврологічному обстеженні виявлено різкі кидальні хореєподібні рухи лівої руки і ноги, через які хворий був неспроможний стояти й ходити самостійно. При спробі утримати якийсь предмет у руці він упускав його на підлогу. Черговий лікар-невролог констатував синдром гемібалізму.

В анамнезі — неконтрольована артеріальна гіпертензія, діабет 2-го типу й ожиріння. При нейровізуалізації виявлено свіже ішемічне вогнище у правому субталамічному ядрі. Беручи до уваги наявність численних факторів серцево-судинного ризику, назване ураження діагностовано як лакунарний інфаркт мозку (див. рис). Пацієнту призначено симптоматичне лікування (атиповий нейролептик кветіапін), і в інтервалі кількох днів симптоми повністю регресували.

img1

Дрібний інфаркт мозку з ураженням правого субталамічного ядра й розвитком гострого гемібалізму. На дифузно-зваженому зображенні (рис. А) добре видно вогнище, на Т2-зваженому (рис. В) візуалізовано гіперінтенсивну зону тієї ж локалізації, котра, проте, недостатньо чітка для постановки точного діагнозу. Інші зони посиленого сигналу в базальних гангліях є розширеними периваскулярними просторами (просторами Вірхова-Робіна), а не гострими ішемічними ураженнями. Мозок виглядає досить атрофічним.

За матеріалами таких сайтів:

http://www.med.harvard.edu/AANLIB/home.html

http://library.med.utah.edu/kw/brain_atlas/

http://brainmaps.org/

http://www.loni.ucla.edu/

http://www.brainexplorer.org/brain_atlas/Brainatlas_index.shtml

http://cba.cpmc.columbia.edu/

http://www.imaios.com/en/e-Anatomy/Head-and-Neck/Brain-neuroanatomy-3D-MR