Інтерв’ю про поліпоз носа через віки

Що робили і що роблять при поліпах у носі? Як лікували і як нині лікують поліпоз носа? Далі у віртуальному інтерв’ю на поширені запитання про поліпоз носа відповідатимуть практичні лікарі: один — із середньовічної, другий — із сучасної Європи. Обидва розкажуть про те, як вони лікують це давно відоме захворювання.

Отже, перший, Габріелло Фаллопій (Г. Ф.), жив в епоху Ренесансу. Був відомим анатомом і лікарем, також займався і лікуванням носових поліпів. Другий, Федір Юрочко (Ф. Ю.) — працює отоларингологом в одній з українських лікарень, також полюбляє лікувати поліпоз носа.

Коротка довідка

Фаллопій, Габріелло (Fallopio, Gabriello) (1523–1562), італійський анатом і лікар. У 1548 став професором анатомії у Феррарі, а роком пізніше — професором хірургії й анатомії в Пізі. У 1551 р. Козимо I, великий герцог Тосканський, запросив його на таку ж посаду в Падуанський університет (раніше її обіймав відомий італійський анатом Андреас Везалій). Основні роботи Фаллопія пов’язані з вивченням анатомії голови. Він описав такі анатомічні структури, як клиноподібні пазухи, барабанну струну в середньому вусі, канал лицевого нерва. Уперше встановив зв’язок між соскоподібним відростком скроневої кістки та середнім вухом, увів у лікарську практику спеціальне дзеркало для діагностики вушних захворювань. Як анатом Фаллопій стоїть в одному ряду з Везалієм і Євстахієм. Відомий як блискучий хірург і винахідник різних хірургічних інструментів. Серед численних праць Фаллопія — два трактати про пухлини й виразки, один із хірургії, трактати про приготування ліків. Найвідоміша праця Фаллопія — “Анатомічні дослідження” (Observationes anatomicae, 1561).

Коротка довідка

Федір Юрочко (Fedir Yurochko) народився в рік запровадження у клінічну практику ендоназальних кортикостероїдів, працює отоларингологом у Львівській ОДКЛ ОХМАТДИТ. Автор і співавтор кількох десятків публікацій і чотирьох книг з питань отоларингології. Основні сфери зацікавлень — хвороби носа та приносових пазух, слух у новонароджених та його обстеження, ефективність і безпечність сучасних ліків у клінічній практиці

Наша розмова стосуватиметься методів лікування поліпозу носа.

Отже, чи треба лікувати поліпоз носа?

Г. Ф.: Поліпи не дають можливості дихати носом. У моїх пацієнтів із поліпами життя немиле. Для прикладу: один виноградар із Брешії приїжджає до мене раз на рік пізно восени, після збору винограду. І так уже упродовж п’яти років. Він каже, що любить і ненавидить виноградні грона. Грона із сонячних плантацій — це його любов, а поліпні грона в носі — це його ненависть. Поліпи не дають йому дихати, спати, насолоджуватися життям. Як тут не лікувати? Тільки лікувати. Хіба що поліпи маленькі — то можна почекати.

Ф. Ю.: Поліпоз носа серйозно впливає на стан здоров’я пацієнта і якість його життя. З’ясовано, що погіршення носового дихання погіршує стан нижніх дихальних шляхів. Поліпоз носа призводить до погіршення або втрати відчуття нюху, що, зокрема, має важливий вплив і на емоційне життя пацієнта.

Зрозуміло, що треба лікувати великі поліпи, які дають виражені симптоми, що впливають на якість життя пацієнта. Але навіть коли поліпи невеликі і нібито не дають симптомів, їх також треба лікувати. Якщо поставити за мету зупинити прогресуючий ріст поліпів у носі і навіть ініціювати їх зворотний розвиток, то треба обов’язково лікувати і малі, і великі поліпи.

Може, різниця у виборі методу лікування полягає у різних способах діагностики?

Г. Ф.: Діагностика проста — я поліпи в носі бачу. Якщо підняти кінчик носа догори і повернути хворого обличчям до сонця, то можна побачити поліпи. Мене в Падуї знають як відомого хірурга, і різні поліпи, не тільки в носі, я усуваю вправно і з великою користю для хворого. Так, мої операції в носі болючі, і тому я не поспішаю лікувати таким способом, бо мені іноді шкода моїх пацієнтів.

Ф. Ю.: Діагностика справді проста. Нині ми можемо оглянути ніс і глибше. За допомогою простого рефлектора та носового ендоскопа видно всі, навіть найглибші відділи носа, де можуть “сховатися” маленькі поліпи. А сучасне лікування передбачає два підходи — хірургічний і консервативний. Хірургічне лікування займає провідне місце в лікуванні поліпозного риносинуситу. Показаннями до хірургічного лікування при поліпозному риносинуситі є обтурація поліпами носової порожнини, що супроводжується вираженим порушенням носового дихання; поліпи, резистентні до медикаментозного лікування; ускладнення поліпозного риносинуситу.

Консервативне лікування не болюче і тому його призначають усім пацієнтам з поліпозом носа. Провідним у консервативній терапії поліпозного риносинуситу вважають застосування ендоназальних кортикостероїдів.

Якому методу хірургічного лікування Ви віддаєте перевагу?

Г.Ф.: З ринку худоби в Малому передмісті Падуї мені привозять найліпші сухожилля африканських биків. З них я виготовляю міцну нитку, якою обв’язую поліпи, які добре видно спереду носа, і залишаю її на два-три дні, після чого поліпи відмирають і самі відпадають. Іноді я беру в руки металевий гачок, яким захоплюю поліп за його ніжку і “відкручую” його.

А якщо поліпи містяться глибше в носі або їх видно аж через рот, то я винайшов спеціальну петлю. З тонкого стального дроту я роблю петлю, яку просуваю через срібну трубку1. Петля захоплює поліп, я затягую її і вириваю поліп з коренем. Моя школа пишається цим винаходом. Такою петлею ми видаляємо поліпи різної анатомічної локалізації і навіть геморой прямої кишки.

Ф. Ю.: Поліпотомія за допомогою поліпної петлі і нині є поширеним способом, який не втратив свого практичного значення. Проте нині золотим стандартом хірургічного лікування є функціональна ендоскопічна хірургія приносових пазух. При цьому застосовують ендоскопи та спеціальні щипці. Найсучаснішим інструментом для усунення носових поліпів нині є шейвер (мікромлинок). Нині розробляють метод хірургічного лікування поліпозу носа, при якому зорієнтуватися хірургу в місцезнаходженні поліпів та обсязі необхідних маніпуляцій допомагає комп’ютер.

Як Ви долаєте біль при операції з приводу поліпозу носа?

Г. Ф.: Що я тільки не робив — операція була болюча. Трохи притуплює біль кілька келихів вина. А якщо хворий все ж пручається, то в мене є два дужих помічники, які міцно прив’язують мотузками хворого до крісла і непорушно тримають голову, щоб пацієнт не перешкоджав мені лікувати його. Проте мої руки настільки вправні, що я оперую швидко. Мої пацієнти мене за це поважають, хоча й бояться.

Ф. Ю.: Тільки загальне знечулення є методом вибору при операції з приводу поліпозу носа. Як виняток можна використати місцеве знечулення.

Чи визнаєте Ви нехірургічні методи при поліпозі носа?

Г. Ф.: Ліки не допомагають! Я лікував і герцогів, і простих смертних по-різному. Ні трави, ні хімічні сполуки, навіть кислоти не лікують поліпи! Тільки операція допомагає хворим із поліпозом носа!

Ф. Ю.: Так, визнаю. Я використовую ендоназальні кортикостероїди. Ці препарати вперше успішно впровадили в 1972 році для лікування алергічного риніту, а в 1975 році їх вивчили для лікування поліпозу носа. Тільки ендоназальні кортикостероїди (ЕКС) — єдиний ефективний метод консервативного лікування поліпозу носа. Хірургічне лікування показане тільки частині пацієнтів із поліпозом носа, а ендоназальні кортикостероїди показані всім пацієнтам, у т. ч. до операції і після неї на тривалий час2.

Згідно з європейськими рекомендаціями 2005 року, доповненими у 2007 році, консервативне лікування поліпозу носа повинно бути постійним, тривалим і безперервним. Призначають ендоназальні кортикостероїди з мінімальною біодоступністю на довготривалий період, з першим оглядом лікаря через 3 місяці, а потім — кожні 6 місяців3.

Нині також доведено, що лікування цими препаратами також дозволяє уникнути операції в половині випадків поліпозу носа4.

Які методи консервативного лікування Ви застосовуєте при поліпозі носа?

Г. Ф.: Я перепробував усе. Прикладав мідний купорос, — не допомагало. Вкладав у ніс розчавлений часник, хворі верещали від болю, дуже чхали, іноді вичхавали поліпи, але й це не допомагало. Також я робив спроби багато разів промивати ніс винним оцтом. Крім сильних страждань, болю та страху, це не давало жодного іншого ефекту.

Ф. Ю.: Серед оригінальних препаратів в Україні тільки мометазону фуроату назальний спрей (Назонекс) схвалений для лікування поліпозу носа. Препарат ефективно усуває симптоми поліпозу носа, зменшує поліпи в носі і є настільки безпечним, що багатомісячне лікування не супроводжувалося жодними серйозними побічними ефектами. Мало того, це єдиний препарат, щодо якого однозначно доведено, що він поліпшує нюх у пацієнтів із поліпозом носа.

Назонекс дуже зручний — його можна застосовувати один раз на день, при важчих випадках — двічі на день. Є два дуже добре спланованих і виконаних дослідження, які підтверджують високу ефективність та надзвичайну безпечність тривалого лікування Назонексом5.

Чи з’являться ефективні ліки для лікування поліпів у носі?

Г. Ф.: Так, повинні з’явитися, бо хворі страждають до операції, під час операції і знову невдовзі після неї, хоч я з цього маю певний зиск. Мій колега, магістр фармації з Віченци, гадає, що тільки алхімія допоможе, і продовжує шукати чарівний еліксир проти наростів у носі. Він сам страждає на носовий поліпоз і мені двічі насилу вдалося переконати його прооперуватися. Я думаю, що він колись винайде ці ліки.

Ф. Ю.: Уже з’явилися. Ендоназальні кортикостероїди, найефективніший і найліпший із яких — Назонекс. Він дуже ефективний. Шкода, що раніше його не було і багато пацієнтів не знали про нього. На жаль, нині багато пацієнтів і навіть лікарів не знають про цілющі властивості Назонексу. Доказово обґрунтованою базою для призначення цього унікального препарату є кілька добре спланованих досліджень.

Наприклад, засвідчено, що Назонекс у 2,3 разу ефективніше від плацебо зменшує величину поліпів та в 4 рази ефективніше поліпшує нюх у пацієнтів із поліпозом носа. А об’єктивна оцінка величини носових поліпів засвідчила, що лікування Назонексом приводило до зменшення величини поліпів на 30% наприкінці 4 місяця лікування6.

Що порадити пацієнтам із поліпозом носа?

Г.Ф.: Відвідайте клініку моєї школи в Падуї. Найсучасніші хірургічні інструменти та найвправніші хірурги швидко поліпшать носове дихання. Ми оперуємо багато і результати добрі. Per aspera ad astra7, через біль — до здоров’я. Трішки терпіння і страждання — і ви здорові.

Ф.Ю.: Шукайте отоларингологів, які ознайомлені з сучасними методами лікування поліпозу носа. Цей діагноз — не вирок. Тривале лікування ендоназальними кортикостероїдами дасть добрий ефект. Ви відчуєте себе здоровим і поліпи не заважатимуть вам жити повноцінним життям. Ave atque vale!8

  • 1 Вважають, що Габріелло Фаллопій був винахідником поліпної петлі, якою і нині користуються для видалення носових поліпів.
  • 2 European Academy of Allergology and Clinical Immunology. (2005) European position paper on rhinosinusitis and nasal polyps. Rhinol Suppl; (18):1-87.
  • 3 European Academy of Allergology and Clinical Immunology. (2005) European position paper on rhinosinusitis and nasal polyps. Rhinol Suppl; (18):1-87.
  • 4 Заболотний Д. І., Юрочко Ф. Б. (2007) Поліпоз носа: Теорія та практика. — Львів: Медицина світу.
  • 5 Stjärne P., Blomgren K., Cayé-Thomasen P., Salo S., Søderstrøm T. (2006) The efficacy and safety of once-daily mometasone furoate nasal spray in nasal polyposis: a randomized, double-blind, placebo-controlled study Acta Otolaryngol. Vol. 126, Nr 6 / June, рр 606-612.
  • Small C. B., Hernandez J., Reyes A. et al (2005) Efficacy and safety of mometasone furoate nasal spray in nasal polyposis. J Allergy Clin Immunol;116:1275-81.
  • 6 Small C. B., Hernandez J., Reyes A. et al (2005) Efficacy and safety of mometasone furoate nasal spray in nasal polyposis. J Allergy Clin Immunol;116:1275-81.
  • 7 Через терни — до зірок.
  • 8 Живіть здоровими!