Як написати резюме

Ви подаєте заяву про прийом на роботу й хочете переконатися, що ваше резюме складено ідеально й ефективно.

Однак стосовно того, що включати в резюме, а що ні, є різні міркування. У більшості випадків вони мають певну логіку, однак не варто сліпо вірити всьому, що кажуть. Це може призвести до протилежних наслідків, оскільки до складання резюме треба підходити з урахуванням специфіки роботи, на яку ви влаштовуєтеся. Про це — у першій частині статті

Резюме складають за чіткими правилами: повний список місць праці і ваша кваліфікація, а головне — не вміщуйте в резюме свої фотографії напідпитку з останньої вечірки.

Друга частина присвячена правилам складання резюме.

ЧАСТИНА ПЕРША
Міф №1. Перелік ваших інтересів і хобі

Часто в резюме включають перелік своїх хобі. З невідомої причини той, хто намагається влаштуватися на роботу, вважає, що роботодавці хочуть знати, яка в нього улюблена футбольна команда, чи любить він теніс і т. ін. У деяких виняткових випадках такі дані справді можуть допомогти при влаштуванні на роботу, але здебільшого таку інформацію ліпше не подавати.

Резюме — це спосіб представити роботодавцеві ваші навички і здібності у певній спеціальності, що допоможе вам отримати його згоду на співбесіду. Перед тим як наводити всі ваші інтереси й хобі, подумайте, чи допоможе це підкреслити ваші здібності.

Що з наведеного допоможе вам влаштуватися саме на цю роботу, які ваші захоплення пов’язані з нею? Звичайно ж, у деяких випадках ваші захоплення будуть пов’язані з роботою. Тоді це, безумовно, перевага. Однак у більшості випадків така інформація в резюме — це пуста трата часу, яка не зацікавить роботодавця. Навіть якщо ви обидва є затятими шанувальниками “Спартака”, це жодним чином не стосується вашої праці, а інколи й може бути потрактовано як підлабузництво з вашого боку, своєрідний спосіб “пролізти” далі. Уже під час співбесіди ви можете поговорити про свої захоплення, але не варто вставляти їх у резюме.

Міф №2. Чим більше, тим ліпше

У вас дуже мало часу на те, щоб зацікавити того, хто читатиме ваше резюме. Претенденти на вакансію найчастіше вважають, що чим більше інформації про себе вони подадуть, тим ліпше, тому включають у резюме список усіх своїх попередніх робіт. Через бажання підкреслити всі свої позитивні якості і кваліфікацію вони дають перелік усіх своїх місць праці за вказаною спеціальністю.

Проте називати всі без винятку попередні заняття не так уже й доцільно. Дуже добре, якщо ваше резюме займає одну сторінку, не забудьте лише вказати потрібну інформацію. Представивши у резюме всі свої професійні навички стосовно якоїсь спеціальності, ви отримаєте максимальну віддачу за час і зусилля, витрачені на його складання.

Інформація, що не стосується запропонованої вам роботи, буде тільки даремно займати місце. Тому той, хто читатиме ваше резюме, може пропустити щось справді важливе, унаслідок чого роботи ви не отримаєте.

Міф №3. Одного резюме цілком достатньо

Дуже заманливо було б скласти одне резюме, яке можна відправити у відповідь на кілька пропозицій про роботу, особливо якщо ви готові взятися за будь-яку працю, де запропонують нормальну зарплату. Здавалось би, таке цілком можливе, принаймні можна заощадити свій час та енергію. Однак, як ви вже, напевно, зрозуміли, у кожній роботі є свої “підводні камені”, кожна робота по-своєму унікальна. Тому для складання резюме для отримання якоїсь іншої роботи вам можуть знадобитися додаткові зусилля й вигадка.

Звичайно, певні пункти в резюме у вас будуть збігатися. Це стосується вашого вченого ступеня, спеціальності за дипломом тощо, проте перелік професійних навичок і перелік ваших попередніх місць праці повинні відповідати саме тій роботі, яку ви хочете отримати. Якщо ви вкажете це саме так, як цього хоче роботодавець, ваші шанси на співбесіду суттєво зростуть.

Міф №4. Включення в резюме рекомендацій
або  бажаної зарплати

Усі ми працюємо, щоб заробити трохи (а можливо, й багато) грошей. У кожного з нас свої запити й оцінка своїх можливостей і цінностей (як матеріальних, так і моральних).

Якщо ви вкажете у резюме, яку платню ви хотіли б отримувати, це не буде катастрофою, проте може завдати більше шкоди, ніж користі. Наприклад, якщо ви назвете занадто велику суму, це налякає потенційного роботодавця, і він вам узагалі не зателефонує. Те, що саме ви є ідеальним кандидатом на цю посаду, буде не так уже й важливо. Роботодавець не зможе собі дозволити платити вам стільки, скільки ви хочете, і ваше резюме полетить у кошик для сміття.

З другого боку, ви можете вказати занадто малу суму. Скажімо, ви просите 4000 доларів, проте роботодавець мав намір запропонувати вам 5000. Можливо, запропонована вами платня здається вам цілком достатньою, проте в таких випадках ліпше просто залишити зайві гроші у шефа на столі.

Згадка про рекомендації не тільки є одним із міфів, але й може призвести до певних ускладнень.

Звісно, ви хочете бути впевнені в тому, що чиїсь рекомендації допоможуть вам отримати від потенційного роботодавця згоду на зустріч. І все ж таки буде не дуже зручно, якщо людині (фірмі, компанії), яка дала вам рекомендації, зателефонують без попередження і почнуть розпитувати про вас. Буде ще гірше, якщо той, хто дав вам рекомендації, насправді не дуже гарної думки про вас. Ви “пропливете” повз роботу, яку вам навіть не запропонують. Ліпше прибережіть вашу думку про бажану зарплату й рекомендації для співбесіди.

Міф №5. Прикрашування обов’язково допоможе

На ринку робочих місць завжди є місце конкуренції, тому вам може здатися, що буде ліпше, якщо розповісти про себе “цікавіше”, ніж є насправді. Таких “прикрас” може бути загалом небагато, проте вони можуть приховати справді вадливі факти, про які ваш роботодавець не довідається. До того ж ваші випадки можуть спричинити суттєві неприємності.

Наприклад, буде негарно, якщо майбутній роботодавець зателефонує на вашу попередню роботу й з’ясує, що насправді ви були не таким уже й сумлінним працівником, як вказано в резюме. До того ж точнісінько так, як ви можете оцінити, чи правду вам говорять, це може зробити й той, хто читатиме ваше резюме. Інколи такі прикрашування надто очевидні, оскільки ваше резюме, яке потрапило у руки працівників відділу з добору персоналу, не перше. Уявіть собі, що одне і те ж написане у 2–3 резюме... А якщо в десятьох?

З іншого боку, якщо вам повірять, ви можете отримати посаду, яка не відповідає вашим знанням і можливостям, тобто про яку ви взагалі мало що знаєте. Вас звільнять так само швидко, як і прийняли. Отже, чесність — найліпший вихід. Роботодавцеві буде набагато приємніше довідатися про всі ваші здібності вже після того, як вас приймуть на роботу. Це тільки підкреслить той факт, що він не помилився з вибором.

Долаючи міфи

При підготовці резюме не варто сліпо вірити всім стандартним правилам. Як і скрізь, такі правила є скоріше рекомендаціями. Ви повинні самостійно визначити, що саме включати в резюме і як багато даних про себе потрібно надати.

Як уже було сказано раніше, включення інформації особистого характеру в деяких випадках може допомогти, проте якщо ви сумніваєтеся, цього робити не треба. Запитайте себе: “Чи хоче роботодавець знати, які фільми я переглядаю?”, або: “Чи хоче він довідатися, уболівальником якої футбольної команди я є?”, або: “Чи допоможе мені отримати роботу той факт, що я не люблю подорожувати?”.

ЧАСТИНА ДРУГА

У пошуках роботи резюме є вашою основною зброєю. Власне кажучи, воно повинне досконало підкреслювати всі ваші переваги, обережно розкривати досвід роботи й давати чітке уявлення як про вас, так і про те, що ви можете зробити для компанії, у яку влаштовуєтеся на роботу. Резюме мусить зробити все це за одну хвилину або навіть швидше. На жаль, саме стільки, як засвідчує статистика, роботодавець витрачає на прочитання резюме. Це означає, що він звертає увагу на виділені заголовки й маркери абзацу. Отже, кілька порад і приклад резюме.

НАПИСАННЯ РЕЗЮМЕ

Заголовок і вступ

Повне ім’я та прізвище, контактна інформація і вступне слово

Роботодавці хочуть бачити, як ви вмієте підбивати підсумки й узагальнювати. Попередньо прочитайте щось про запропоновану посаду й оцініть свої можливості, зіставте досвід роботи і вашу освіту. Це трохи нагадує складання супровідного листа, за винятком того, що резюме треба писати докладніше і в іншій формі. Заголовок повинен починатися з вашого імені та прізвища посередині сторінки. Він повинен бути написаний шрифтом, який удвічі більший від розміру шрифту для контактної інформації.

Контактна інформація повинна містити всі номери телефонів і адреси електронної пошти, щоби з вами змогли швидко сконтактуватися. Не варто писати адреси своїх сайтів, хіба що вони пов’язані з вашою роботою. Якщо ваше резюме займе більше однієї сторінки (намагайтеся не розтягувати його більш як на дві), можете поставити заголовок тільки на одній сторінці, а далі — ще один. Виділіть заголовок так:

ВАШЕ ІМ’Я ТА ПРІЗВИЩЕ

Сторінка 1 з 2

Існує кілька варіантів написання контактної інформації залежно від типу роботи, на яку ви влаштовуєтеся.

Ось кілька прикладів:

 • Мета прийому на роботу (10–20 слів): пропозиція, у якій буде описано, чого ви сподіваєтеся від нової роботи. Однак зазвичай працівників відділу кадрів абсолютно не цікавлять ваші бажання, вони переглядають тільки те, що стосується вашої допомоги компанії.

Приклад. Для збільшення рівня продажу і загального доходу за допомогою розробленого програмного забезпечення в серйозному маркетинговому обсязі.

 • Опис ваших можливостей (10–20 слів): пропозиція, у якій ви подаєте чітко узагальнені всі ваші здібності, проте не вказуєте роботодавцеві, на якій саме посаді хочете працювати.

Приклад. Маркетолог з п’ятирічним досвідом роботи у просуванні програмного забезпечення в компанії “Фортуна 500”. Остаточний варіант залежить від вас і виду діяльності. Деякі посади (наприклад, журналістів) не передбачають будь-яких недомовок. Бажано, щоб ви змогли виразити одну не дуже складну пропозицію, у якій були б об’єднані всі ваші позитивні якості і сподівання.

Якщо вам це вдасться, намагайтеся зробити так, щоб людина, яка читатиме ваше резюме, зацікавилася сказаним, тому пропозиція повинна бути наочна. Не забувайте, що недомовки визначають тон вашого резюме і прийнятні тільки щодо ваших здібностей і бажаної платні.

Професійний досвід

Кваліфікація й основні моменти кар’єри

У цьому розділі резюме представте у 3–5 пропозиціях перелік ваших позитивних якостей і досягнень. Не використовуйте термінологію, яку будете вживати далі, дотримуйтеся стислості і згадуйте тільки про важливі досягнення.

Приклад

Кваліфікація й основні моменти кар’єри

 • Зростання річного доходу компанії “Бука” протягом 5 років на 25%.
 • Підвищення рівня продажу 50 видів продукції компанії “Бука”.
 • Сертифікація бухгалтерського ПЗ в MoneySmart й QuickMax.

Настав час і для написання життєво необхідної інформації, а саме, розділу “Досвід роботи”. Напевно, тут ви можете написати багато чого, але ви ж хочете отримати роботу, а не написати роман. Зазвичай перелік попередніх місць праці подають, починаючи з найпершого і закінчуючи останнім, із вказівкою посад, назв компаній і дат прийняття на роботу. Такий формат дає послідовне розуміння вашої кар’єри. Якщо ж ви працювали здебільшого в одного роботодавця, представте список усіх ваших посад, щоб було помітно, як змінювалася ваша відповідальність у компанії. Не дуже значущі посади можна не називати, якщо внаслідок цього у резюме не виникнуть відчутні прогалини. Якщо ж вам доведеться згадати про них, намагайтеся звести їх кількість до мінімуму.

Якщо ви виявите у вашому резюме деякі прогалини, можна коротко описати, чим ви займалися в цей час, якщо це стосується навчання або подорожей. Якщо ви впродовж довгого часу не працювали, можете не вказувати точні дати, а лише проставити роки. Це найважливіше: описати свою роботу без удаваної скромності. “Продавайте” себе, продаючи свої позитивні якості.

Основою резюме є ваші успіхи. Можна навести кілька пропозицій для створення загального, але чіткого уявлення про вашу роботу, проте намагайтеся писати більше про ваші досягнення, а не здібності. Йдеться про окремі пропозиції, які починаються з якоїсь проблеми, далі ви описуєте ваші дії й позитивний результат.

Описуючи ваш попередні місця праці і наводячи докази своєї професійної придатності, не забувайте про таке:

 • Використовуйте активні дієслова і спеціальні терміни. Дієслова “вирішено”, “завершено” й “реалізовано” дадуть зрозуміти роботодавцеві, що ви впевнена в собі людина і переживаєте за справу. Виробничі терміни також дуже корисні, оскільки вони демонструють, що для вас ця робота важлива.
 • Включайте в резюме імена і числа. Якщо можливо, намагайтеся використати важливі імена чи принаймні посади. Числа, фінансова інформація і процентні співвідношення нададуть вашим досягненням значущості.
 • Посилайтеся на свої інші позитивні якості спроможності: роботодавцям подобається, коли їхні працівники вміють більше, ніж говорять, тому підкресліть свої інші цінні риси. Вміння спілкуватися, керувати людьми, чесність — це ваші основні нематеріальні здібності, підкреслюйте їх завжди.

Пропонуємо кілька прикладів резюме з описом попередніх робіт:

Старший маркетолог у компанії “БУКА”

2001–2003

 • Розробив рекламні кампанії для просування продукції фірми у 20 країнах світу. Був керівником відділу продажу, суміщаючи це з посадою керівника іншого відділу.
 • Реорганізував існуючу стратегію компанії разом з головним фінансовим директором Артемом Лапшиним і розробив стратегічний план продажу, що підвищило дохід щонайменше на 25% за рік.
 • Завершив сертифікацію Money Edge і був адміністратором проміжного навчання усього відділу продажу (10 працівників) протягом двох місяців.

Намагайтеся зробити опис коротким, маркерами абзацу і жирним шрифтом виділяйте основні фрази. У нашому прикладі є два виділення, але можна зробити їх до п’яти.

Не використовуйте у своїх пропозиціях слово “Я” , намагайтеся залишити щось “про запас”, щоб було чим приємно здивувати працедавця під час співбесіди.

Освіта

Вчений ступінь, атестат і пов’язані з роботою академічні досягнення

Ваш професійний досвід для роботодавців важливіший, ніж ваша освіта. Виклад короткого розділу “Освіта” повинен відповідати запиту автора принципу “не будь дурнем і спрощуй” (по-англійському KISS — Keep It Simple, Stupid).

Але є один виняток: якщо ваш досвід роботи невеликий, натомість досить великий досвід науково-освітньої діяльності, ви можете об’єднати обидва цих розділи в один, розширений. У розділі “Досвід роботи” можете описати свою освіту від останніх до найдавніших посад. Крім посад вкажіть роки закінчення освіти і місця навчання. Середній бал нікому не потрібний, якщо він на рівні “четвірки”, це ж стосується й академічних нагород. Можна підкреслити курси навчання, які стосуються певної роботи.

Ось приклад

Академія зв’язку (2001)

МДУ, Москва

Недавно прослухані курси: стратегічне ділове спілкування, ділові стосунки в кризових ситуаціях.

Технічні здібності та професійна кваліфікація

Особливі можливості і робота на добровільних засадах

Останній розділ резюме — це список ваших позитивних якостей і ваша соціальна діяльність.

Найпростіший спосіб продемонструвати свої можливості — зробити таблицю з категоріями, наприклад “Мови, якими володію”, “Володіння ПЗ”, “Веб-сторінка” тощо. Внесіть дані про ваші додаткові можливості у кожну графу. Якщо ваші здібності обмежені тільки однією галуззю, наприклад, програмним забезпеченням, то розподіл по таблицях вам не потрібен.

Досить простого списку:

Технічні можливості

Освоєно Windows XP, MS Office (Word, Power Point, Excel, Outlook, Access).

Навіть якщо ви не хочете згадувати про свій досвід роботи на добровільних засадах, короткий опис про це розповість про вас дуже багато. Якщо ваша діяльність пов’язана з роботою, на яку ви влаштовуєтеся, то це обов’язково. Ви точно повинні назвати кілька важливих імен. Формат цього розділу повинен відповідати розділу “Досвід роботи”. Знову ж таки, стислість — сестра таланту.

Наприкінці резюме не варто наводити свої хобі або рекомендації. Якщо хобі не відповідає вашій роботі, воно не буде важливим і для того, хто читатиме ваше резюме, особливо якщо це випадково образить його. Що ж стосується рекомендацій, то краще притримайте їх для співбесіди.

Перед відправленням

Вам здається, що резюме вже готове, проте це не так. Обов’язково потрібно його вичитати і виправити помилки, причому кілька разів.

Дайте прочитати його принаймні трьом різним особам. Оскільки багато роботодавців припиняють читати резюме після виявлення навіть однієї помилки, вирішуйте самі, чи варто робити таку перевірку.

Щойно ви відішлете резюме, сплануйте співбесіду і поміркуйте над тим, які ще свої досягнення ви можете згадати під час розмови. Тепер, коли ви знаєте, як скласти резюме, ви готові до всього.

Підготував Федір Юрочко
на підставі матеріалів сайту www.xage.ru