ЯК ПОЛІПШИТИ ПАМ’ЯТЬ

Чи належите ви до тих людей, які постійно все забувають? Наприклад, чи можете в и згадати хімічну формулу 1-метилетилдіону? Звичайно, ні. А своє перше побачення, яке закінчилося (або могло закінчитися) інтимними стосунками? Авжеж. Ось чому пам’ять вибіркова.

Як звичайно, ми запам’ятовуємо тільки ті події, які були для нас важливі, проте усі ми маємо потенціал до того, щоб запам’ятати все, що хочемо. Треба лише постійно тренувати пам’ять. Ось кілька порад, які допоможуть вам поліпшити її.

Проблема

Замість того щоб заглиблюватися у фізіологічні таємниці складності й заплутаності короткочасної та довгострокової пам’яті, приймімо як належне, що деякі події з нашої пам’яті просто випадають. Наприклад, ніхто, за винятком, можливо, вашого вчителя хімії, не дорікне вам за те, що ви не пам’ятаєте деяких хімічних формул. Однак у вас відразу ж з’являться серйозні проблеми, якщо ви забудете ім’я вашої дівчини, особливо уві сні. Ось перелік того, що ви повинні пам’ятати:

  • Імена
  • Номери телефонів
  • Люди
  • Завдання
  • Дати зустрічей
  • Дні народження
  • Розмови
  • Те, що є правдою (або неправдою).

Здебільшого неспроможність запам’ятати щось із цього переліку зумовлена лише тим, що ви не приділяєте цьому належної уваги. Моя бабуся казала: “Те, що для вас справді важливе, ви будете пам’ятати”. Наступного разу просто докладіть зусиль, щоб запам’ятати. Доречно також довідатись, яка саме пам’ять у вас розвинена ліпше: слухова чи зорова. Коли ви це визначите, вам буде легше зрозуміти, як її поліпшити.

Рішення

Ось кілька конкретних порад, які допоможуть розвинути здатність запам’ятовувати інформацію.

Активність

Це стосується всього, незалежно від того, слухаєте ви щось, думаєте про щось або просто читаєте. Зробіть над собою зусилля й запишіть інформацію, яку почули від іншої людини. Якщо людина поводиться пасивно, то її думки розбігаються. Якщо ж ми намагаємося бути активними, то у мозку закарбується почуте і ми легше це запам’ятаємо.

Зосередженість

Звертайте увагу на деталі. Ми отримуємо щодня величезну кількість інформації, але запам’ятовуємо лише те, що для нас важливе. Розширюйте свій кругозір, і тоді ви зможете запам’ятати більше. Намагайтеся налаштувати себе так, щоб усе було важливе. Уявіть собі, що ви розслідуєте кримінальну справу або стали таємним агентом, а все, що відбувається навколо, становить життєво важливу інформацію для національної безпеки.

Намагайтеся знаходити аналогії

Встановіть зв’язок між тим, що ви хочете запам’ятати, і тим, що вже знаєте. Це можуть бути кольори, числа або рими. Щоб запам’ятати перелік речей, відшукайте їх аналогії з цифрами. Наприклад, одиниця асоціюється із сонцем; візуально зв’яжіть сонце з першим елементом у вашому списку. Потім зробіть це ж із двійкою, яку пов’яжіть, наприклад, із клубком ниток, і т. д. Можна також використовувати акроніми або комбінації назв чи ж скласти речення, використовуючи перші букви кожного слова.

Повторення

Який метод покарання був найпоширеніший у школі? Того, хто провиниться, примушували багато разів написати на дошці те, що не повинен робити учень. Повторення допомагає запам’ятати — думка буквально закарбовується у голові. Щоразу, коли ви зустрічаєте людину, повторюйте її ім’я. Якщо хтось дає вам свій номер телефону, запишіть його і голосно повторіть. Крім того, те, що ви справді хочете запам’ятати, не бійтеся записати кілька разів на папері.

Зіставляйте імена

Ситуація, коли при зустрічі зі знайомою людиною ви постійно забуваєте її ім’я, загалом дуже незручна. Проблему можна вирішити шляхом асоціації цієї людини з тим, на кого вона схожа, або зі словом, пов’язаним з якоюсь рисою її характеру. Можна побавитися з його або її ім’ям (Михайло-велетень, ексцентрична Ксеня) і зберегти це візуальне відображення у своїй голові.

Складіть концептуальну карту

Складіть візуальну картину того, що хочете запам’ятати. Систематизуйте думки в голові, щоб усі вони стали цілком зрозумілі. Якщо ви щось забудете, уявіть собі цю картину, і ваш мозок відновить забуту інформацію. Зафіксовуючи події в пам’яті, намагайтеся запам’ятовувати також дрібні деталі.

Універсальні рекомендації

Запропоновані далі поради дадуть зможуть переконатися в тому, що ваша пам’ять справді поліпшилася.

Насолоджуйтесь інформацією

Ми завжди пам’ятаємо ту інформацію, у якій зацікавлені. Якщо ви не любите математику, вам знадобиться чимало часу, щоб запам’ятати складну теорему, але якщо, прочитавши її кілька разів, ви визначите, що саме в ній закладено автором, то зможете практично без зусиль запам’ятати необхідне. Подібно і з іншим. Саме тому легко запам’ятовуються телефонні номери улюблених піцерій і з великими труднощами згадується номер телефону вашого стоматолога.

Не поспішайте

Пам’ять спрацьовує не миттєво: щоб згадати всю потрібну інформацію, потрібен час. Звичайно ж, щось запам’ятовується швидше, ніж інше, але не докоряйте собі за те, що довго згадували. Зосередьте увагу на тому, що намагаєтеся згадати.

Розслабтеся

Пресинг впливає на людей здебільшого негативно, а багато хто навіть ліпше працює, коли йому нічого не заважає. Зробіть глибокий вдих, скажіть собі, що у вас дуже багато часу і не пам’ятати щось — це нормально. Розслаблення допоможе поліпшити сприйняття інформації і спроможність запам’ятовувати.

Вибірковість

Неможливо запам’ятати геть усе. Потрібно бути перебірливим: виберіть, що хочете залишити у своїй пам’яті, і дозвольте мозку забути усе інше. Ваш мозок — це щось подібне до картотеки, тому викидайте непотрібне і залишіть місце для справді важливих речей.

Тренуйте вашу пам’ять

Апатія доречна тільки у неділю зранку, натомість вона не повинна стати сенсом вашого життя. Тренуючи пам’ять якомога частіше, ви зможете суттєво її поліпшити. З роками це стане дуже важливим аспектом, тому розв’язуйте кросворди, учіть щодня нові слова і постійно читайте.

Піклуйтеся про своє здоров’я

Діяльність нашого мозку тісно пов’язана із загальним станом організму. Щодня займайтеся фізкультурою, нормалізуйте свій артеріальний тиск, розвивайте легені. Правильно харчуйтеся, щоб організм отримував необхідну кількість поживних речовин і вітамінів. Алкоголь і наркотики руйнують пам’ять, натомість гінкго (ginkgo biloba), лецитин і фосфатидилсерин допоможуть її поліпшити.

Суперпам’ять

Власне кажучи, усі ці поради допомагають зосередитися і стати уважнішим. Уважно стежте за тим, що ви хочете запам’ятати, і докладайте до цього зусиль. Чим частіше ви будете використовувати відпрацьовані навички і тренувати пам’ять, тим ліпшою вона стане. Це варте зусиль, адже зазвичай люди мають ліпшу думку про тих, хто все пам’ятає. Це дуже допоможе вам як на роботі, так і в особистому житті.

Підготував Федір Юрочко

За матеріалами сайту www.xage.ru