У ФОКУСІ УВАГИ ОНКОЛОГІВ

ПОТЕНЦІАЛЬНА ПРОТИРАКОВА ТЕРАПІЯ — ІМПЛАНТ,
ЯКИЙ ІНСТРУКТУЄ ІМУННУ СИСТЕМУ, ЩО ТРЕБА ПОЧАТИ БОРОТЬБУ З ПУХЛИНОЮ

Рак — смертельне захворювання, оскільки він виникає всередині організму і, таким чином, уникає його природних захисних механізмів. Донині усі спроби «навчити імунну систему» розпізнавати й атакувати ракові клітини були невдалими. Але тепер з’явилася перспективна нова методика, при якій застосовують спеціально створені імпланти.

Цими імплантами є дуже маленькі полімерні диски (розміром кілька міліметрів), які підлягають біодеградації. Диски імпрегнуються субстанцією, яку називають гранулоцитарно-макрофагальний колонієстимулюючий фактор (ГМКСФ) і роль якої полягає у приваблюванні дендритичних клітин, що є основними оркестраторами імунних реакцій. У разі якщо випадку, коли бактерії чи віруси потрапляють в організм, то до них приєднуються дендритичні клітини і лише після цього комплекс мігрує до лімфатичних вузлів. У лімфатичних вузлах дендритичні клітини презентують чужорідний матеріал Т-клітинам «кілерами» імунної системи, які потім шукають і руйнують «чужинців» у всьому організмі. Але у випадку онкологічного захворювання дендритичні клітини «в нормі» не розпізнають ракові клітини як небезпечних «чужинців».

Omar Ali разом із колегами з Гарвардського університету знайшов спосіб, як навчити дендритичні клітини ідентифікувати ракові клітини. З цією метою вони беруть клітини з біопсійного зразка пухлини пацієнта і приєднують їх до імпланта. До того ж імпланту приєднується субстанція ГМКСФ, яку дендритичні клітини розпізнають як таку, що завжди асоціюється з інфекцією (свідчить про наявність чужинця в організмі). Названа субстанція приваблює дендритичні клітини до імпланта й останні тимчасово захоплюються порами у губчастому імпланті. Після експозиції до вказаного «хімічного коктейлю» дендритичні клітини захоплюють ракові клітини з імпланта і переносять їх до Т-клітин (у лімфатичних вузлах), які руйнують ракові клітини і запам’ятовують їх як чужинців. Після цього в усьому організмі Т-клітини будуть руйнувати ці ракові клітини.

Команда науковців із Гарварда перевірила свою систему на мишах із раком шкіри. Усі миші з меланомою, які не отримали імпланта, померли в межах 25 днів, тоді як 90% мишей, які отримали імплант, вижили. Матеріали цього дослідження було опубліковано в журналі «Nature Materials» на початку 2009 року.

Ці ж науковці повторили експеримент на мишах із гліомами — пухлинами, які виникають у головному і спинному мозку. Результати буде опубліковано в кінці року, але науковці вже попередньо повідомили, що вони «дуже обнадійливі» і подібні до результатів, отриманих при меланомі. Також позитивні результати дало застосування імплантів у мишей із раком грудної залози, однак при раку легенів результати були негативними. Ранні експерименти засвідчили, що диски ефективні навіть при деяких пізніх формах раку в мишей. Уже заплановано клінічні дослідження імплантів у людей з пізніми стадіями раку шкіри (червень 2010 року).

Американська FDA вже схвалила як полімер, з якого зроблено імплант, так і активні середники, які до нього додаються. Передбачаючи успіх такого лікування, один із колег доктора Ali створив біотехнологічну компанію під назвою InCytu, яка дасть змогу комерціалізувати цю революційну технологію.

Один із науковців, який раніше працював над імплантами з метою стимуляції росту нових кров’яних судин і регенерації кісток, стверджує, що таку методику можна застосовувати як для посилення імунних реакцій, так і для послаблення їх. Уже розпочато дослідження на тваринах, щоб перевірити, чи такі імпланти можна будьте застосовувати для боротьби з хронічними запальними захворюваннями, такими як артрит і діабет.

За матеріалами американських медичних видань підготував Володимир Павлюк