ВІРУС СВИНЯЧОГО ГРИПУ (H1N1):
ЧАСТО ВРАЖАЄ МОЛОДИХ, АЛЕ БІЛЬШ РИЗИКОВАНИЙ ДЛЯ ЛІТНІХ ПАЦІЄНТІВ

Alice Park, Newsweek

Із суттєвим зростанням кількості випадків свинячого грипу (H1N1) у США дослідники збирають усе більшу і більшу кількість даних стосовно поширення цієї пандемії грипу й отримують усе чіткішу картину жертв грипу — хто найбільш уразливий до цього грипу, як відбувається прогресування в найтяжчих випадках і які фактори ризику мають тенденцію сприяти виникненню загрозливих для життя випадків цього захворювання. Отримані дані допомагають працівникам системи охорони здоров’я ідентифікувати критичні тенденції поширення грипу H1N1, що допоможе ефективніше лікувати пацієнтів і в оптимальній ситуації досягти контролю грипу, коли він сягне піку в найближчі місяці.

У найновішому дослідженні, яке нещодавно було опубліковане в журналі JAMA, проаналізовано 1088 випадків грипу H1N1 у Каліфорнії, які були достатньо тяжкими, щоб потребувати госпіталізації, або викликали смерть пацієнтів (період від 23 квітня до 11 серпня 2009 року). Науковці, які провели це дослідження, стверджують, що їхні знахідки переважно не відрізняються від великої кількості даних, отриманих у світі стосовно пандемії свинячого грипу. Це дослідження, наприклад, підтвердило, що вірус грипу H1N1 2009 року диспропорційно уражує молодих пацієнтів. Дослідники в Каліфорнії виявили, що медіана віку госпіталізованих пацієнтів із вірусом грипу H1N1 становить 27 років, що значно нижче, ніж медіана віку пацієнтів із сезонним грипом.

Хоч у більшості пацієнтів свинячий грип викликає легке або середньої тяжкості захворювання (справді, найтяжчі випадки спостерігаються в дуже невеликої пропорції уражених грипом пацієнтів), невелика підгрупа пацієнтів має дуже важкий перебіг захворювання. І саме в цих пацієнтів хвороба швидко може набути загрозливих для життя характеристик. Досить важливий висновок із цього дослідження — було неправильно сприйнято цей грип як легке захворювання і досить велика кількість людей байдуже поставилась до вакцинації. Коли проаналізували госпіталізованих пацієнтів, то 30% з них потребували інтенсивного лікування. Це, власне, важливий момент, який повинні усвідомлювати лікарі, коли пацієнти потрапляють у клініку або приходять на прийом у медичний офіс із ознаками грипу.

Серед госпіталізованих пацієнтів, яких аналізували в цьому дослідженні, 118 померли — показник госпітальної смертності 11%. Хоча частота госпіталізації була найвищою серед немовлят віком до 2 місяців, смертність була найвищою серед пацієнтів віком понад 50 років. Вірус грипу H1N1 мав найнижчу ймовірність викликати летальний кінець у пацієнтів віком до 17 років. Але треба врахувати, що в засобах масової інформації робиться великий акцент на тому, що молоді пацієнти дуже вразливі до цього грипу, і це становить небезпеку того, що старші пацієнти можуть пройти повз увагу лікарів. Хоча старші пацієнти можуть мати нижчий ризик інфікування вірусом грипу (вважають, що це пов’язано з наявністю резидуального імунітету до цього вірусу, який залишився від попередніх епідемій вірусу грипу H1N1), ризик смерті в них від грипу може бути вищим, ніж у молодих пацієнтів. Перш за все це пов’язано з вищою частотою в них хронічних захворювань, таких як ІХС, патологія легень, діабет.

Справді, дані цього дослідження свідчать про те, що вихідні хронічні захворювання належать до головних факторів ризику розвитку тяжкого захворювання на грип H1N1, яке може потребувати госпіталізації.

У дослідженні також виявили потенційно новий фактор ризику тяжкого перебігу грипу H1N1 — ожиріння. У цьому дослідженні 58% дорослих пацієнтів віком понад 20 років мали ожиріння і майже половина пацієнтів з ожирінням підпадали під критерії патологічного ожиріння. Люди з ожирінням можуть страждати на апное уві сні і мати знижену функцію легень, а обидва ці фактори знижують шанси пацієнта перебороти таку респіраторну інфекцію, як грип.

Але дослідників збиває з пантелику те, що ожиріння не виступало як фактор ризику при аналізі тяжких випадків сезонного грипу. Однією з версій може бути те, що вірус H1N1 викликає більш агресивну вірусну пневмонію, а деякі дослідники припускають, що цей вірус може мати афінність до рецепторів нижніх відділів легень. Але доведених версій немає.

Автори статті зробили висновок, що не можна втрачати пильності, доки триває сезон грипу. Це зовсім не те захворювання, до якого можна ставитися легковажно, особливо якщо ви маєте фактори ризику.

Назад