КОНСУЛЬТАНТ

Як навчити вашу дитину скуштувати нову їжу?

Метод ланцюжка харчування

У грудному віці Шон їв дуже добре — його легко можна було нагодувати з пляшечки, він охоче їв дитячу їжу I і II стадій. Коли йому виповнився рік, його мати Наталі почала давати сину звичайну їжу. Здавалося, що Шону не подобається текстура звичайної їжі. Якогось дня він дуже закашлявся і почав захлинатися, і коли Наталі намагалась опорожнити його рот, він виблював усе, що з’їв. Шона трусило, він був у шоковому стані. Довго плакав, йому важко було заспокоїтися після цього страшного епізоду. Наступного дня, коли Наталі хотіла посадити його у крісло для годування, Шон не хотів їсти. Він намагався вхопитися за мамину шию, аби лише не сісти у крісло. Таким був початок довгої і важкої дороги у другий рік життя Шона. Шон учився їсти, однак його дієта складалася в основному з продуктів, які сама Наталі вважала не дуже поживними. Шон був комунікабельним і чемним завжди, за винятком годувань. У ці моменти він здавався дуже роздратованим і не міг їсти майже нічого, крім “улюблених продуктів Шона”. Так тривало до його третього дня народження; мати занепокоїлася його вагою, адже Шон усе ще не перейшов на дорослу їжу. Він добре їв близько п’яти видів їжі і віддавав перевагу соку або молоку, якими запивав те, що з’їв. Наталі вдавалася до різних методів — від прохання щось з’їсти до примусового годування, але це не дало позитивного результату. Якогось вечора вона зі своїм чоловіком вирішила змусити Шона їсти, однак той просидів дві години за столом, дивлячись на порцію м’яса. Того вечора вони пропонували купити йому будь-яку іграшку в дитячому магазині, якщо Шон з’їсть хоча б один шматочок. Зі слізьми на очах Шон підносив їжу до рота, однак не міг змусити себе їсти. Того ж вечора під час молитви Шон сказав мамі, що він хотів би стати ангелом, бо ангели не мусять їсти. Наступного дня Наталі викликала педіатра і той, оглянувши Шона, скерував їх до спеціалістів із харчування, які мали б допомогти вирішити цю проблему. З’ясувалося, що в Шона був сенсорний розлад зі значним тривожним компонентом під час годувань, і завдяки багатодисциплінарній терапевтичній програмі й методиці ланцюжка харчування він зміг їсти і насолоджуватися значно ширшим асортиментом продуктів.

Нарешті ми дійшли до шостого й останнього кроку — складання ланцюжка харчування для дитини. Після того як ми вирішили всі медичні, харчові, поведінкові й оральні моторні проблеми вашої дитини, настав час успішно вводити нові продукти до раціону.

У цьому розділі ми допоможемо вам визначити продукти, які слід вводити першими, і навчимо, як найліпше справитися з годуванням. Приготуйтеся розширити раціон вашої дитини!

ЩО ТАКЕ ЛАНЦЮЖОК ХАРЧУВАННЯ?

Як ви вже знаєте, існують дуже конкретні причини, чому ваша дитина хоче їсти лише певні продукти, однак є можливість допомогти дитині сприйняти ширший діапазон страв. Ланцюжок харчування — це список продуктів із такими ж властивостями (наприклад запахом, текстурою і смаком), як і в продуктів, які ваша дитина їсть на цю пору. Створення ланцюжка харчування з урахуванням потреб вашої дитини — це дуже ефективний метод поступового і ненав’язливого призвичаєння до нових продуктів. Нові продукти вводять до існуючих ланцюжків залежно від реакції вашої дитини на попередні продукти, і раціон вашої дитини постійно коригується при застосуванні такої методики.

ЯК ДІЄ ЛАНЦЮЖОК ХАРЧУВАННЯ?

Створення ланцюжка — досить простий процес. Він заснований на припущенні, що ваша дитина їстиме те, що їй подобається. Це правило діє і для всіх нас — ми також їмо те, що нам подобається. Ланцюжок харчування лише дає змогу ввести більше продуктів, які мають такий же смак або такі ж властивості, що і продукти, які любить ваша дитина.

По-перше, вам треба звернути увагу на продукти, які ваша дитина постійно їсть удома, у школі або дитячому садку і які формують основний раціон, і проаналізувати їх смак, текстуру, температуру і консистенцію. Усі ці продукти мають щось спільне — можливо, усі вони солодкі, гарячі, ніжні, крихкі або солоні.

По-друге, вам також треба звернути увагу на продукти, які ваша дитина їла колись, однак тепер відкидає, і знайти спільне між ними, що дасть змогу зрозуміти, чому ваша дитина не любить ці продукти. (Ваша харчова команда може спробувати дати продукти, які дитина колись їла, щоб побачити, чи сприйме їх дитина знову, або змінити вже звичні продукти, щоб упевнитися, чи дитина їх їстиме). Вам слід оцінити текстуру, запах, консистенцію і температуру цих продуктів так само, як і продуктів, які ваша дитина любить їсти.

Коли ви і члени харчової команди визначили, чому ваша дитина любить певну їжу, фахівці складуть ланцюжок харчування для розширення раціону. Ви почнете вводити нові продукти, які ваша дитина скоріше за все їстиме, оскільки вони подібні до страви, які вона вже любить. Коли вам таким чином удасться розширити раціон дитини, слід перейти на наступний рівень ланцюжка харчування, на якому ви почнете вводити продукти, що все ще подібні до улюблених продуктів дитини, однак дещо відрізняються за текстурою і смаком. Після цього можна вводити в ланцюжок харчування соуси, приправи або підливи.

Наприклад, уявіть собі, що ваша дитина любить шматочки курятини з “Макдональдсу” і ви хочете навчити дитину їсти смажену курку з гриля. Ланцюжок харчування для вашої дитини починатиметься з того, що ви запропонуєте з’їсти шматочки курятини іншого приготування. Це незначна зміна, однак ви допоможете своїй дитині сприйняти різні види курятини, що стане першим кроком до розширення раціону.

img 1

Після того як ваша дитина призвичаїться їсти інший вид курятини, ви можете запропонувати куряче м’ясо з дещо іншим смаком і текстурою. Тобто, якщо ваша дитина їла шматочки курятини з легкою паніровкою, запропонуйте відбите хрустке куряче м’ясо. Якщо дитина дотепер їла лише звичайну курятину, запропонуйте куряче м’ясо з паніровкою сухарями і сиром. Ви також можете запропонувати палички з курятини для того, щоб дитина зрозуміла, що одна й та сама їжа може виглядати по-різному або мати різну форму. Якщо дитина не їсть палички з курятини, ви можете порізати їх на шматки.

img 2

На цій стадії ви також можете запропонувати дитині інші паніровані продукти, наприклад креветки, смажені ескалопи, рибні котлети або філе зі свинини. Оскільки ви знаєте, що ваша дитина любить паніроване куряче м’ясо, цілком логічно припустити, що дитині сподобаються й інші паніровані продукти. Ви продовжуєте розширювати раціон продуктів із курятини і водночас додаєте до нього інші види продуктів.

img 3

Згодом до ланцюжка харчування вашої дитини можна буде ввести соуси, приправи або підливи. (Деякі діти не переносять текстури підлив або приправ у підливах, тому ці продукти слід вводити до ланцюжка харчування лише в тому разі, якщо дитина може їх їсти. Вони відіграють допоміжну роль і не є критично важливими для ланцюжка харчування). Можливо, ви запропонуєте вашій дитині кетчуп або соус для барбек’ю як додатки до шматочків курятини. Згодом ви зможете запропонувати смажене м’ясо з аналогічним соусом або приправою. Ланцюжок харчування завершено — тепер ваша дитина їсть не лише смажену курку, а й свинину і морепродукти.

img 4

Або, якщо ви вважаєте, що так буде ліпше для вашої дитини, ви можете давати лише шматочки курятини з різними видами соусів:

img 5

Це приклад ланцюжка харчування для одного типу їжі. Такі ланцюжки буде створено для кожного типу їжі в основному раціоні вашої дитини. Переважно увагу спочатку зосереджують на двох-трьох продуктах і раз на день дитині пропонують з’їсти незначно змінені різновиди цих продуктів.

Варто знати, що ланцюжок харчування не має лінійної структури. Він може розгалужуватися в різних напрямках у міру того, як ваша дитина сприймає або не сприймає нові види продуктів і призвичаюється до нових смаків і структур їжі.

На рисунку, що починається з картоплі фрі з “Макдональдсу”, зображено гнучкість типового ланцюжка харчування.

img 6

Вам і вашій дитині слід встановлювати рейтинг кожного продукту в ланцюжку з допомогою рейтингової шкали ланцюжка харчування під час кожного годування, оскільки він дасть змогу встановити швидкість і напрямок ланцюжка. Повільно і впевнено ви можете розширювати раціон вашої дитини доти, доки вона не почне їсти здорову, збалансовану їжу з широким діапазоном смаків і текстур.

Ланцюжки харчування переважно розробляють розмовні терапевти, хоча це також можуть робити ерготерапевти або дієтологи, які вміють аналізувати основну дієту і визначати рухи по ланцюжку з урахуванням рейтингових шкал. Ланцюжок харчування може бути настільки структурованим або неструктурованим, наскільки цього хоче ваша дитина. Наприклад, якщо ваша дитина проявляє зацікавленість до продуктів, які їсть хтось інший, однак вони не включені до її ланцюжка харчування, ніколи не можна забороняти дитині скуштувати цю їжу. Однак для деяких батьків і дітей необхідна чітка структура, і в такому разі можна застосовувати календар ланцюжка харчування. Запишіть нові продукти і порції разом із базовими продуктами в календар, що допоможе вам дотримуватися ланцюжка харчування і продовжувати змінювати продукти, які подобаються дитині.

Багато батьків акцентує увагу на тому, щоб їхні діти добре їли м’ясо, фрукти й овочі, але часто діти їдять їх найгірше. Важливо розуміти, що ланцюжок харчування складається з малих кроків, і необхідний певний проміжок часу, щоб досягти поставленої мети. Ланцюжок харчування передбачений для розширення дієти вашої дитини і забезпечення більших можливостей для поліпшення раціону харчування. Ваша дитина може бути нездатна досягти кожної поставленої вами мети, однак ланцюжок харчування допоможе їй їсти ширший раціон продуктів.

ЧОМУ ЛАНЦЮЖОК ХАРЧУВАННЯ НАСТІЛЬКИ ЕФЕКТИВНИЙ?

Ланцюжок харчування є ефективним лікувальним підходом, оскільки він ґрунтується на природних уподобаннях вашої дитини і враховує успішний досвід її харчування. Замість того, щоб змушувати дитину їсти продукти, які їй не смакують або не подобаються, ви запропонуєте їй їжу, що нагадує страви, які вже подобаються дитині. Це суттєво зменшує ризик того, що ваша дитина не сприйме нову їжу або ухилятиметься від неї під час годування. Привабливість ланцюжка харчування в тому, що ваша дитина їстиме нову їжу, сама не усвідомлюючи цього.

ТЕРМІНОЛОГІЯ ЛАНЦЮЖКА ХАРЧУВАННЯ

Наводимо основні терміни, які застосовує харчова команда під час обговорення програми створення ланцюжка харчування. Використовуйте їх як зручні визначення для ліпшого розуміння процесу і пояснень дій членів команди.

Основний раціон. До основного раціону належать продукти, які ваша дитина добре їсть у всяких ситуаціях. Це їжа, яку дитина їстиме незалежно від обставин — удома, у школі, у садку, удома у друзів та ін.

Картування смаків. Так члени команди називають аналіз смаків вашої дитини. Формуляр споживання їжі з ланцюжка харчування застосовують для оцінки кожної категорії смаків, які любить ваша дитина. Наприклад, якщо ви розподілили на категорії їжу вашої дитини і зрозуміли, що вона любить в основному солоні продукти і лише одну або дві солодкі страви, можна зробити висновок, що ваша дитина віддає перевагу солоним стравам. Для вас і членів харчової команди це свідчить про те, що слід уводити в ланцюжок харчування пікантні страви або інші сильні смаки, перед тим як переходити на солодкі продукти. Команда також використовуватиме улюблені смаки дитини для вибору нових продуктів. Наприклад, якщо вашій дитині подобається смак кориці, команда може запропонувати ввести в раціон булочки чи пляцки з корицею або навіть нові продукти, такі як корицевий коричневий цукор або печиво з яблуками і корицею. Картування смаків дає змогу дізнатися, які смаки полюбляє дитина, і сприяє введенню в раціон різних смаків, а також вибрати ті продукти, які дитина охоче сприйматиме. Картування повторюють протягом усього періоду лікування для моніторингу змін смакових уподобань вашої дитини.

Маскування смаків. Термін “маскування смаків” застосовують тоді, коли приправу або соус використовують для маскування смаку нової їжі вашої дитини. Деякі перебірливі й проблемні їдці люблять сирний соус, поливки, кетчуп і сприймають нову їжу лише тоді, якщо вона полита соусом або приправою чи занурена в них. У такому разі ви можете використовувати соус або приправу для того, щоб дитина скуштувала нову їжу, однак згодом зменшити кількість соусу. Це дасть змогу дитині поступово звикнути до нової їжі й таким чином збільшить імовірність її сприйняття дитиною. Деякі діти не сприймають приправ і соусів узагалі, у такому разі не слід змушувати дитину їх їсти. Малюк може здивувати вас, полюбивши цю їжу пізніше, однак маскування смаків спрацьовує найліпше в дітей, які добре сприймають соуси і приправи.

Перехідні страви. Перехідні страви — це їжа, яку діти давно люблять їсти, їх використовують для спонукання дитини скуштувати нову їжу. Наприклад, якщо ваша дитина любить кукурудзяні кекси, ви можете давати шматочки цього кексу під час годування іншою їжею. Перехідні страви і напої допомагають очистити піднебіння дитини і зменшити залишкове відчуття смаку, яке погано переносять перебірливі і проблемні їдці.

Несподівані страви. Несподівані, або “нові” страви — це страви, які суттєво відрізняються від основного раціону вашої дитини. Несподівані страви можна вводити раз на тиждень, і вам слід натякнути дитині, що на неї чекає щось особливе. Несподіваною стравою може бути комбінована їжа, наприклад морозиво з різними поливками, коктейлі з морозива і йогурту, фруктові напої з льодом або шоколадне фундю з маленькими шматочками бісквітного торта і фруктів. Це також можуть бути хлібні палички до піци, чипси, сирні палички з соусом сальца. В ідеалі вам слід готувати ці комплексні страви разом із дитиною, щоб вона звикала до поводження з їжею. Ніколи не наполягайте на тому, щоб ваша дитина їла несподівану їжу. Часто діти хочуть їсти страви, у приготуванні яких вони брали участь. Ми намагаємося зробити так, щоб несподівана їжа давала радість дитині і сприяла розвитку соціальних навичок харчування, а також зменшувала стривоженість дитини новою їжею. З лікувального погляду несподіваною їжею можуть бути страви, проготовані разом, або сховані у спеціальному контейнері. Ми маємо такий контейнер, у якому можна сховати “кота в мішку”, й інколи справді ховаємо несподівану їжу в ньому. Ми говоримо про сховані страви, щоб дитина здогадалася, що є в “мішку”, і це дає нам змогу описати особливості їжі. Потім дитина, її батьки, сестри чи брати й терапевт їстимуть їжу разом. (Дитина спробує лише кілька шматків). Ми оцінюємо їжу з застосуванням шкали оцінки ланцюжка харчування. З допомогою несподіваної їжі нам вдавалося з’ясувати, що дитина любить ківі, або кекси, або горіховий пиріг. Несподівані страви дають змогу вашій дитині сприймати їжу і сам процес годування з задоволенням.

ШКАЛА ОЦІНКИ ЛАНЦЮЖКА ХАРЧУВАННЯ

Ваша харчова команда постійно оцінюватиме ефективність ланцюжка харчування з допомогою шкали оцінки. Шкалу розробили Шері, Лаура і Сибіл для того, щоб допомогти харчовій команді проаналізувати початкову реакцію дитини на нову їжу й оцінити зміну смаків дитини і її вподобань протягом певного часу. Ця шкала є обов’язковим елементом ланцюжка харчування, оскільки вона дає змогу вам і вашій харчовій команді вибрати нові страви, які подобатимуться дитині, і встановити порядок введення цих страв до раціону. Наприклад, якщо ваша дитина починає давати добру оцінку стравам із сирним смаком («4» або вище), харчова команда скоріше за все включить сирний смак у нові ланцюжки, які будуть складені для дитини. Оцінки за шкалою ланцюжка харчування безпосередньо впливають на напрямок майбутніх ланцюжків.

Шкалу оцінки використовують щоразу, коли в раціон дитини вводять нову або змінену їжу, і пізніше при кожному годуванні цією їжею. Наприклад, 11-річний Еліот оцінив піцу на «4» з першого годування. Коли він скуштував її знову через два тижні, він оцінив її на «7». Наступного тижня оцінка зросла до «9», і відтоді Еліот постійно хотів їсти піцу.

До того, як ви почнете це робити, ви і ваша команда визначите тижневі цілі і правила годування, вирішите, які страви будете вводити і коли (зазвичай ви розширюватимете раціон на три-п’ять страв одномоментно), і встановите кількість смаків, які повинна сприйняти ваша дитина. Щотижня ви повідомлятимете оцінку їжі вашої дитини членам харчової команди, щоб вони могли вирішити, яку їжу замінити в ланцюжку харчування. Як ви побачите далі, реакцію на нову їжу оцінюють за шкалою від 1 до 10 (1 — погана оцінка і 10 — найвища). Доросліші діти можуть також оцінювати їжу за педіатричною шкалою від 1 до 5. Педіатрична шкала дуже зручна для дитини, вона має рисунки, такі як усміхнене лице з піднятими руками для високої оцінки і лице з висунутим язиком для поганої оцінки.

img 6

Ми настійливо рекомендуємо завести журнал і записувати всі оцінки їжі, щоб ви могли обговорити їх із членами харчової команди під час щотижневих контрольних зустрічей.

ПЕРЕД ТИМ ЯК ВИ РОЗПОЧНЕТЕ

Є кілька речей, які вам слід зробити до того, як ви розпочнете складати ланцюжок харчування.

Купіть усі необхідні продукти. Якщо хтось зі спеціалістів порадив вам спробувати використати для годування дитини інший тип ложки, горнятка або пипки, упевніться в тому, що ви придбали відповідний продукт і помили його перед тим, як використовувати. Якщо ви хочете застосувати розважальні мисочки, тарілки або таці з зображенням улюбленого персонажа вашої дитини, приготуйте їх також.

Заповніть холодильник. Перегляньте ланцюжок харчування вашої дитини і порівняйте список продуктів, напоїв, соусів і приправ із тим, що є у вашому холодильнику. Насамперед перевірте наявність подуктів I рівня, оскільки ланцюжок харчування пізніше може змінитися. Якщо бракує чогось зі списку, купіть у супермаркеті все, що вам потрібно. Залучайте дитину до закупів, щоб вона відчувала себе учасником усього процесу.

ПОЧАТОК ЛАНЦЮЖКА ХАРЧУВАННЯ

Коли ви приготували все необхідне, зробіть глибокий вдих і розслабтеся. Дуже важливо починати роботу з ланцюжком харчування повільно. Не поспішайте. Ми знаємо, що простіше сказати, ніж зробити, однак дуже важливо, щоб ви не чинили жодного тиску на дитину.

Харчова команда дасть вам дуже специфічні поради щодо змін раціону вашої дитини, і вам залишиться лише їх виконати. Запам’ятайте, що розлади годування виникають протягом тривалого часу, отож необхідно достатньо часу, щоб усунути їх і навчити дитину нових навичок прийому їжі. Також важливо зробити так, щоб кожна позитивна зміна закріпилася. Терпіння — ключ до успіху. Надто швидкий темп або надмірний тиск на вашу дитину можуть завдати більше шкоди, ніж дати користі.

Інколи треба зробити один крок назад, щоб просунутися на крок уперед

Оскільки ви дійшли до цього етапу у створенні ланцюжка харчування, то вам не терпиться його застосувати і запропонувати дитині якусь нову їжу. Однак у деяких випадках діти не готові відразу розширювати свій раціон. Вам і вашій харчовій команді спочатку треба створити відповідну ситуацію, яка б спонукала дитину їсти. Інколи для цього необхідно виділити кілька тижнів для призвичаєння дитини до певної суміші, пляшечки або пипки відповідно до рекомендацій членів команди, що дало б змогу закріпити основні навички годування. В інших випадках для цього потрібно зменшити навантаження на дитину під час годування, даючи їй їжу, яку вона охоче їсть у різних ситуаціях, і взагалі не пропонувати дитині нової їжі протягом кількох тижнів. Це зменшить стрес під час годувань і зробить вашу дитину більш схильною до прийому їжі і куштування нових продуктів. Хоча вам може здаватися, що ви йдете у зворотному напрямку, зробити один крок назад у такій ситуації буде правильним учинком. Цей крок дасть суттєву користь. Таким чином ви налагодите довірливі взаємини з вашою дитиною під час годувань і закріпите уявлення, що годування — це приємний процес.

Наводимо важливі положення, які вам треба знати, про введення в раціон нової їжі.

1. Нову їжу пропонують перебірливим і проблемним їдцям на основі “ієрархії відчуттів”.

Ваша дитина мусить спочатку навчитися, скажімо так, перебувати в одній кімнаті з новою їжею. Потім вона має звикнути до вигляду нової їжі, її запаху, відчути її у своїх руках і насамкінець — смак при пережовуванні. Візьміть до уваги, що дитині треба буде бачити нову їжу багато разів до того, як узяти її і скуштувати на смак. (З цієї причини ми не рекомендуємо вам готувати надмірну кількість нових продуктів, оскільки значну частину, ймовірно, ви викинете у смітник). Це може дратувати вас, однак позитивним аспектом цього є те, що кожен контакт із новою їжею допомагає дитині розширити сенсорну толерантність до їжі. Просто продовжуйте казати собі, що ви йдете у правильному напрямку.

2. Не приголомшуйте дитину зміною всієї їжі одночасно.

Ваша дитина звикатиме до кожної нової невеликої групи цільових страв або однієї чи двох страв окремо. Ви можете допомогти дитині в цьому, якщо говоритимете з нею про нову їжу під час готування чи подавання їжі іншим особам або, що ще ліпше, дозволите дитині допомагати вам готувати або подавати їжу на стіл. Описуйте запах і смак їжі.

3. Якщо ввести до раціону нову їжу не вдалося, спробуйте змінити її.

Наприклад, якщо ви переходите з дитячої їжі на дорослу шляхом додавання невеликої кількості пюре до дитячої їжі, однак дитина відмовляється від неї, можливо, ви дали забагато пюре. Ви можете зменшити кількість пюре навіть до 1/2 чайної ложки, якщо цього хоче дитина, і згодом повільно збільшите кількість. Важливо не припиняти спроби, коли дитина відмовляється від їжі. Часто невеликі зміни в їжі зроблять її привабливою для дитини.

Чи знаєте ви?

Дорослі можуть дивитися на їжу і передбачити її смак і відчуття від неї в роті, тоді як діти не можуть цього робити.

4. Візьміть до уваги, що споживання деяких видів їжі потребує докладання більших зусиль.

М’ясні продукти, такі як печеня, стейки, телятина, свинина й інші види приготовленого м’яса, дітям особливо важко їсти через текстуру і консистенцію цих продуктів. Деякі діти бояться їсти м’ясо. Фрукти й овочі їм також іноді важко їсти, оскільки вони мають різну текстуру і містять сік, який витікає при надкушуванні. Ваша харчова команда скоріше за все вводитиме фрукти, овочі й м’ясо в ланцюжок харчування пізніше. Проте ви можете покласти маленьку порцію цієї їжі (столову ложку) на тарілку, щоб дитина звикла до неї, однак не очікуйте, що ваш малюк відразу їстиме ці продукти.

ЯК РЕАЛІЗУВАТИ ЛАНЦЮЖОК ХАРЧУВАННЯ НАЙУСПІШНІШЕ

У цьому розділі наведемо низку порад, щоб реалізація ланцюжка харчування для вашої дитини була якомога успішнішою.

Попереджайте дитину заздалегідь. Не викладайте їжу перед дитиною несподівано, навіть якщо ви дотримуєтеся розкладу годування. Намагайтеся попередити дитину заздалегідь про наближення часу споживання їжі. Наприклад, якщо ваша дитина переглядає телепередачі, скажіть їй, що на наступній перерві на рекламу ви вимкнете телевізор і запропонуєте їжу. Такі попередження ліпше впливають на дитину, ніж просте вимкнення телевізора й оголошення про час годування. Уявіть собі, як би ви зреагували, якщо б хтось вимкнув телевізор посеред останньої серії вашого улюбленого серіалу або на останніх хвилинах фінального футбольного матчу! Попередження є не лише проявом вашої поваги до дитини, воно також дає можливість уникнути конфлікту перед початком годування.

Дайте вашій дитині право вибору. Давши вашій дитині право вибору, ви допомагаєте їй відчути, що дитина має певний контроль над ситуацією. Наприклад, якщо ви хочете запропонувати фрукти, дозвольте дитині зробити вибір між двома з них.

Не кожне годування мусить бути частиною ланцюжка харчування. Не кожне годування є найліпшою можливістю для досягнення харчових цілей вашої дитини. Виберіть час, коли ваша дитина не змучена і коли будете певні, що можете налагодити добрий контакт із нею.

Розумно плануйте час годувань. Як уже було сказано, планування часу годувань суттєво допоможе вам розширити раціон вашої дитини. Між годуваннями має бути відповідний інтервал для того, щоб дитина відчувала голод, коли настає час наступного годування. Не дозволяйте дитині щось постійно їсти чи пити упродовж дня. Це може зменшити її апетит, і дитина може відмовитися від їжі тому, що вона не голодна. А якщо малюк не голодний, він капризуватиме під час годування. Наприклад, якщо дитина є фанатом Шрека, купіть тарілки, таці, прибори і горнятка із зображенням Шрека. Зробіть їжу привабливою, нарізавши її шматочками різної форми з допомогою форм для печива, або прикрасьте її декоративними парасольками.

Розваги з малюванням. Коли ваша дитина досягла етапу введення до ланцюжка харчування паст, соусів і приправ, ви можете допомоготи їй звикнути до них. Дайте дитині малий пензлик і дозвольте намалювати усміхненого чоловічка на їжі, наприклад на крекері. (Підказка: густі пасти, такі як горіхове масло або сир, можна зробити рідкішими, щоб легше було малювати, підігрівши їх на плиті або в мікрохвильовій пічці). Якщо ваша дитина вже сприймає приправи, соуси або пасти, виберіть нову їжу з ланцюжка харчування і дозвольте дитині розмалювати її. Таким чином перехідна їжа допоможе малюкові легше сприйняти нову страву.

Намагайтеся не відволікати дитину, якщо в цьому немає потреби. Не відволікайте дитину для полегшення годування без вагомої потреби в цьому, за винятком випадків, коли це рекомендує спеціаліст із годування, оскільки може виникнути проблема з чуттям. Приберіть усі відволікаючі увагу речі і створіть затишну обстановку, щоб ваша дитина зосередилася на годуванні. Якщо потрібно використати відволікаючі речі для годування, спробуйте надути повітряні кульки, увімкнути музику, похвалити дитину або змінити спосіб подачі їжі. Не давайте малюку в руки якісь предмети, бо вони відволікають увагу. Ви ж не дасте йому машинку, щоб потім силоміць забирати її, бо дитина захоче бавитися.

Складіть календар годувань з вашою дитиною. Дозвольте дитині вносити корективи в годування. Наприклад, щонеділі ви можете сісти з нею і скласти календар годувань на наступний тиждень. Малюк може допомогти вам вирішити, з яких продуктів готувати страви і в які дні подавати певну їжу. Календар також допоможе вам підготувати дитину до того, що її чекає посеред тижня, це нагадує завчасні попередження, про які ми сказали раніше.

Упевніться, що ваша дитина почувається комфортно під час годувань. Дитина має почуватися максимально комфортно під час годувань. Одяг має бути зручний, волосся не повинно спадати на очі. Треба приготувати сухі й вологі серветки для використання в разі потреби. Упевніться в тому, що дитина має опору під ногами і сидить у кріслі рівно (не в положенні напівлежачи).

Дайте дитині мотивацію для досягнення успіху. Ваша дитина подорослішала або досягла підліткового віку, її треба стимулювати до участі у програмі й дати мотивацію для зміни її стереотипів харчування, щоб досягти успіху. Добрим підходом до подолання цієї перешкоди є обговорення того, як і чому проблеми з годуванням можуть негативно вплинути на соціальне життя, включно з побаченнями, святкуваннями днів народження, відвідуваннями друзів, екскурсіями і важливими подіями, такими як зустрічі випускників чи випускні бали.

Нагороди також є сильним стимулом. Порозмірковуйте над угодою з вашою дитиною про спеціальні винагороди наприкінці тижня за успіхи у просуванні по ланцюжку харчування, якими можуть бути похід у кіно, квитки в зоопарк, поїздка на вашому авто та ін. Ви також можете скласти з дитиною систему балів, згідно з якою за кожне успішне годування ви даєте певну кількість балів, які можна буде потім врахувати, купуючи омріяну річ.

Послабте увагу до вашої дитини під час годувань. Часто найбільшою проблемою при реалізації ланцюжка харчування в доросліших дітей є неослабна увага, яку ви зосереджуєте на дитині, коли вона не хоче їсти. Перебірливі і проблемні їдці зазвичай є центром уваги під час годувань, оскільки батьки хвилюються, що малюк мало їсть. Діти люблять бути в центрі уваги, тому зменшення цієї уваги сприймають погано. Однак зосередження уваги на дитині, коли вона не хоче їсти, лише погіршить проблему.

Не винагороджуйте за погану поведінку. Якщо ваша дитина поводиться добре і дотримується запланованої програми, то похваліть її. Якщо ж вона поводиться погано і не досягає поставленої “харчової мети”, то має знати про наслідки цього. Якщо дитина йде спати голодною, запропонуйте їй менш бажану перекуску, наприклад злакову кашу, вівсяне печиво або якісь фрукти. Не давайте морозива або солодкого, чого напевно хоче дмалюк. Якщо ви не вчините так, дитина знатиме, що їй не обов’язково їсти, бо ввечері перед сном вона отримає щось смачненьке. Це призвело б до руйнації ланцюжка харчування і всієї програми годування, і ситуація ніколи не поліпшилася б.

Уся сім’я повинна підтримувати програму годування дитини. Це особливо стосується доросліших дітей і підлітків, оскільки їм треба подолати звичну систему харчування. Усі діти потребують від кожного члена сім’ї постійної підтримки в їхньому намаганні змінитися.

ПРИКЛАДИ ЛАНЦЮЖКІВ ХАРЧУВАННЯ

ДОПУСТИМІ ПРОДУКТИ І ПРИКЛАДИ ЇХ МОДИФІКАЦІЇ

Бекон

• Спробуйте дати інший вид бекону

• Ви можете смажити стейки з яловичини на жирі з бекону

• Спробуйте дати продукти, які подібні до бекону за смаком, наприклад полядвицю, літні ковбаски, пепероні, смажені сосиски, копчену яловичину. Виберіть один із цих продуктів і запропонуйте один-два шматки разом зі звичною їжею дитини і поспостерігайте за реакцією

В’ялена яловичина

Упевніться в тому, що така їжа безпечна для вашої дитини

• Альтернативою в’яленій яловичині є нарізані літні ковбаски

• Також можна запропонувати пепероні або салямі разом із в’яленою яловичиною

Готові сніданки

• Додайте шоколадний чи полуничний сироп або какао для зміни смаку. Починайте з 1/4 і переходьте до 1/2 столової ложки сиропу або 1/4 горнятка морозива, добре перемішайте і збільшуйте кількість у міру потреби. Це буде відмінним джерелом поживних речовин, поки ви не розширите раціон дитини і почнете застосовувати калорійні добавки (Pedia Sure, Nutren Junior, Kindercal)

Сухі сніданки (Cheerios)

• Запропонуйте сніданки MultiGrain Cheerios, Honey Nut Cheerios, Yugurt Burst Cheerios, Froot Loops, Trix

Тістечка з карамельними зернятками

• Додайте карамельні зернятка до інших продуктів (грінок, поливок тортів, пампушків, печива, млинців)

Французькі тости

• Спробуйте кілька видів французьких тостів або скомбінуйте їх із цукром-пудрою або сиропом. Ви також можете спробувати пиріжки з корицею, млинці або вафлі

Злакові батончики (Froot Loops)

• Почергово заміняйте Froot Loops на кілька шматочків інших сухих сніданків, таких як Apple Jacks, Trix або Kaboon

• Спробуйте дати хрусткі злакові сніданки, такі як Kix, або Rice Cheх, або Cheerios з різними смаками

• Якщо ваша дитина їсть злакові батончики Froot Loops, запропонуйте їй Rice Krispie

Часниковий хліб

• Спробуйте дати різні види часникового хліба, часникових тостів або техаський тост

• Запропонуйте хлібні часникові палички ресторанного типу або з Pizza Hut, гарячі булочки з часниковим маслом, часниковий сирний хліб

• Запропонуйте піцу з товстим тістом, хліб до піци. Піца має ту перевагу, що ви можете додати до неї багато нових продуктів

• Добре приправлені хлібні палички, приправлені крекери (часником або іншими приправами) можна давати дітям для звикання до їжі зі складнішою структурою

Домашнє вівсяне печиво

• Приготуйте разом з дитиною домашнє вівсяне печиво і запропонуйте вівсяне печиво з магазину або сухий сніданок із домішкою вівсяних пластівців. Спробуйте інший вид вівсяного печива

Соки, напої

• Спробуйте різні напої з цитрусовим смаком

• Запропонуйте різні соки, щоб дитина звикала до різних смаків

Піца пепероні

• Піцу пепероні можна модифікувати шляхом додавання бекону, шинки чи канадського бекону до піци

• Діти переважно добре сприймають піцу з дрібно порізаним беконом

• Також діти можуть добре сприйняти ковбаску дрібного помолу

• Цукіні і фрукти можна перетерти до консистенції пюре і додати до соусу (використовуйте улюблену поливку) до піци

• Можна спробувати дати соус до спагеті, оскільки дитина любить соус до піци

Попкорн

• Запропонуйте ароматизований попкорн або спробуйте щось інше, наприклад додайте кілька крапель соусу Tabasco до попкорну. Запропонуйте кульки з попкорну або овочевий попкорн

Картопляні чипси

• Спробуйте давати всі види картопляних чипсів, такі як Pringles (зі смаком барбек’ю або ін.). Пізніше запропонуйте сухі кренделики, сирні крученики, Bugles або Doritos

• Запропонуйте овочеві чипси і крекери, щоб ввести овочеві смаки

Порада. Багато чого можна досягти шляхом додавання різних продуктів, які дитина добре сприймає. Ми часто застосовуємо продукти, які подібні між собою, наприклад чипси і приправлені крекери, для призвичаєння до різних смаків. І не обмежуємо дитину в тому, що вона добре їстиме.

Кренделики

• Кренделики з йогуртом, шоколадом або кренделики різної форми, наприклад палички або крученики. Якщо ваша дитина любить соуси або приправи, спробуйте занурити кренделик у сирний соус, гірчицю, карамель, горіхове масло або шоколад

Йогурт

Запропонуйте коктейлі з йогуртом і свіжими фруктами або невеликою кількістю соку. Ви спочатку можете додати його до вашого напою, після чого додати нові соки або смаки до напою дитини. Якщо дитина ще не готова, розпочніть із того, що додаватимете лише до свого напою. Перетріть на пюре невелику кількість фруктів і додайте до йогуртів або зробіть коктейль із цього йогурту. Також спробуйте питні йогурти

Щоб дати вам повне уявлення про роль ланцюжків харчування у різних вікових групах, ми наводимо повну програму ланцюжка харчування для дитини, яка починає ходити, і дитини шкільного віку, а також програми для немовлят, дітей-дошкільнят і підлітків. Це реальні програми ланцюжка харчування, складені для дітей, яких лікувала наша харчова команда. Імена зі зрозумілих причин змінено.

ПРОГРАМА ЛАНЦЮЖКА ХАРЧУВАННЯ БРЕЙДЕНА

Дворічний Брейден поводився під час годувань так, що це непокоїло його батьків і педіатра. Він відмовлявся від усе більшої кількості продуктів, які до того добре їв. Він не виглядав голодним під час годувань, часто не хотів їсти зранку і вимагав своє горнятко. Мама Брейдена розуміла, що втрачає контроль над харчуванням сина, і все частіше нервувалася під час приготування їжі. Оскільки Брейден відмовлявся їсти в час годування, вона постійно ходила за ним із перекусками або приносила їжу у вітальню, де стояв телевізор, після того як зазнала повної невдачі за годувальним столом. Батьки Брейдена переживали через таку ситуацію, вони вважали, що дитина повинна їсти. Почали виникати проблеми зі сном, оскільки Брейден будився вночі і вимагав своє горнятко. Він завжди добре реагував на горнятко і любив пити з нього, прогулюючись по будинку.

Мета сім’ї. Сім’я Брейдена хотіла поліпшити харчування дитини, навчитися поводитися з ним під час годувань і сідати до столу всією сім’єю.

Крок 1. Медичний огляд. Брейден страждає на тяжкий гастроезофагеальний рефлюкс практично від народження. Очевидно, рефлюкс погіршує ситуацію зі споживанням їжі. До того, як піти до клініки, Брейден приймав препарат Зантак, однак ці ліки не були достатньо сильними і його перевели на прийом Превесиду. Рефлюкс у Брейдена може бути причиною його відмови від їжі зранку, а також того, що він часто п’є і має проблеми зі сном.

Крок 2. Оцінка харчування. Брейден споживає багато різних продуктів, однак він їсть дрібними порціями упродовж дня і в нього немає режиму годувань. Уживання рідини адекватне, однак також не за режимом. Він добре вгодований, його вага нормальна, отож ми змогли дати йому певний простір для розвитку навичок прийому їжі і відчуття незалежності під час її прийому, що відповідає нормальному етапу розвитку. Дієтолог розповіла про відповідний розмір порції для Брейдена (1–2 столові ложки кожного продукту з двома-трьома продуктами з різних груп під час кожного годування).

Вона рекомендувала дотримуватися режиму годувань, перекусок і пиття для легшої зміни апетиту. Годування Брейдена має тривати 20–30 хвилин, перекуски — 10–15 хвилин. Годування і перекуски за режимом і легка маніпуляція апетитом мають поліпшити прийом їжі протягом дня і зміцнити сон уночі. Він може пробуджуватися від голоду. Якщо Брейден не проти, він може приймати полівітаміни.

Крок 3. Оцінка годування. Оральні моторні навички Брейдена — у межах норми. Батьки Брейдена повинні заохочувати його їсти самостійно, даючи йому їжу, яку легко їсти руками або ложкою, оскільки йому необхідно розвинути ці навички. Розмовний терапевт рекомендував дотримуватися методики двох ложок: Брейден і хтось із його батьків візьмуть по ложці і годуватимуть дитину ложкою (це короткочасний захід, його слід застосовувати лише в разі необхідності). Тоді Брейден відчує, що він керує процесом годування, і буде впевненим, що отримає достатньо їжі. Фахівець також порекомендував дозволяти йому бути незалежним під час годувань, тобто якомога частіше дозволяти дитині їсти самій. Брейден має навчитися цієї навички, його поведінка може бути зумовлена неможливістю бути незалежним під час годувань.

Крок 4. Сенсорна оцінка. Брейден має сильні сенсорні вподобання щодо їжі. Він сприймає певні види їжі не просто так. Його слід спонукати до візуальної оцінки їжі, оцінки її запаху, відчуття на дотик і, врешті-решт, оцінки смаку (полизати або відкусити шматочок). Батькам Брейдена слід спочатку намагатися поєднати нову їжу зі звичною їжею щодня в один і той же час годування. Не можна перевантажувати дитину змінами, бо вона може замкнутися в собі.

Крок 5. Поведінкова оцінка. Брейден — це приклад типового розвитку дитини, яка починає ходити. На момент оцінки він був на стадії боротьби зі своїми батьками за контроль за годуванням. Психолог зробив висновок, що батьки Брейдена були непослідовними в їх намаганнях змінити поведінку свого сина. Його батько втрачав терпіння і давав сину те, що той хотів, натомість мама намагалася змусити сина з’їсти нові продукти, однак не реагувала тоді, коли син поводився погано під час годувань. Поганою звичкою було те, що їжу приносили у вітальню, де стояв телевізор. Погану поведінку Брейдена компенсували тим, що дозволяли йому вставати з-за столу, щоб перекусити щось, і потім знову переглядати телепередачі. Він також привертав до себе всю увагу батьків під час годувань, тобто все більше контролював процес годування. Психолог виявив, що Брейден їв значно більший асортимент продуктів у дитячому садку. Однак коли батьки пропонували йому їсти ці продукти вдома, Брейден відмовлявся. Поведінкова оцінка наочно продемонструвала, що чіткий режим годувань, прийом їжі разом з іншими дітьми і самостійний прийом їжі мають важливе значення для успішного годування Брейдена. Психолог порекомендував його батькам ставитися до годувань без хвилювання і не змінювати в розпорядку дня нічого в разі відмови Брейдена від їжі (тобто він мав би почекати наступного запланованого годування, щоб знову поїсти).

Він також рекомендував батькам хвалити Брейдена за позитивну поведінку під час годувань і розвивати добрі навички прийому їжі. Брейден може зацікавитися новою їжею, коли побачить, що інші насолоджуються нею.

Крок 6. Ланцюжки харчування. Брейден дуже любить горіхове масло і хрустку їжу, однак ці продукти швидко випадають із його раціону. Колись Брейден їв багато різних продуктів, тому можна сподіватися, що така ситуація відновиться. Ми заохочуємо батьків Брейдена підійти до вирішення цієї проблеми повільно і спокійно, не тиснучи на дитину.

ОСНОВНИЙ РАЦІОН БРЕЙДЕНА

Улюблені консистенції: хрусткі продукти і м’яке горіхове масло. Брейден любить продукти, які викликають сенсорну відповідь у його роті. Хрусткі продукти можна легко розкришити зубами, їх консистенція не змінюється при жуванні.

Улюблені смаки: солоні продукти.

Улюблена температура: тепла їжа або їжа кімнатної температури.

Улюблені види хліба: крекери Ritz, Club і Cheez-Its.

Модифікації. Cпробуйте дати різні види крекерів, комбінуйте їх із горіховим маслом або сиром, крекери з сиром чедар, крекери Goldfish і Cheetos. Можна запропонувати Брейдену тонку піцу і пшеничний тост, порізаний на дрібні шматочки.

img 7

Улюблені сорти м’яса: смажена курятина, шматочки курятини, смажена риба.

Модифікації. Не намагайтеся дуже модифікувати м’ясо на цьому етапі харчування, просто продовжуйте чергувати улюблені сорти м’яса Брейдена. Ви можете запропонувати інші види шматочків курятини, сирні палички чи пиріжки, подібні до тих, що їх продають у закусочних Long Lohn Silver або “Макдональдсі”. Пізніше ми спробуємо інші види панірованого м’яса, наприклад смажені ескалопи, делікатну рибу і свиняче філе.

Нові види їжі. Запропонуйте бекон (смажений на тісті при температурі близько 200˚С протягом 10–12 хвилин), бо Брейден любить хрусткі солоні продукти. Якщо сподобався бекон, ви також можете дати смажену тонку полядвицю, пепероні або салямі.

img 8

Улюблені злаки / сухі сніданки: сухі сніданки Cheerios і Honey-Comb. До того він любив їсти вафлі.

Модифікації. Розширте асортимент звичних сухих сніданків Cheerios і Honey-Comb і запропонуйте Cheerios з різними смаками, сніданки Rice Chex, Rice Krispies, Kix, Froot Loops та ін. Запропонуйте звичайні Pop-Tarts з полуничною або виноградною начинкою, оскільки Брейден скоріше за все полюбить ці смаки. Вафлі можна давати з маслом і/або желе чи порізати їх на шматки і занурити у кленовий сироп. Ви також можете спробувати дати чорничний або фруктовий сироп. Спробуйте запропонувати французькі тости або тонкі млинці, які легко їсти. Якщо ви зробите тонкі млинці, спробуйте приготувати пюре з фруктів, наприклад бананів, чорниць чи полуниць, і додайте їх до масла для млинців. Це дасть Брейдену змогу відчути фруктові смаки в улюбленій їжі.

img 9

Улюблені овочі. Брейден любить зелену квасолю, солодку картоплю, картоплю і моркву.

Модифікації. Запропонуйте запіканку з зеленої квасолі з цибулею (порізаною або цілою) для того, щоб зробити улюблені овочі солоними і хрусткими. Спробуйте запекти солодку картоплю і додайте кленового сиропу або коричневого цукру. (Ви можете також полити пюре з солодкої картоплі коричневим цукром). Солодкі маленькі морквинки можна зварити і нарізати тонкою соломкою. Оскільки Брейден любить картоплю у вигляді картоплі фрі і пюре, він напевно полюбить картоплю в іншому вигляді, наприклад картопляники чи терту картоплю. Це внесе певні зміни в його раціон і поліпшить сприйняття нової їжі, яка відрізняється від його звичного раціону.

img 10

Улюблені макарони: макарони Kraft і сир.

Модифікації. Продовжуйте пропонувати макарони і сир, однак почніть давати суміш подрібнених сирів Kraft з іншими видами макаронів, наприклад спіральними, у вигляді метелика та ін. Намагайтеся призвичаїти Брейдена до більш традиційних макаронів і сиру. Спробуйте запропонувати йому м’ясо — біфштекс (гамбургер). Приготуйте біфштекс, після чого подрібніть м’ясо у блендері, щоб воно було дуже делікатним. (Консистенція має бути подібною до м’яса в закусочних Taco Bell). Якщо таке м’ясо сподобається Брейдену, ви можете запропонувати йому будь-яку страву з біфштексом, наприклад чилі, тако, запіканки і “ліниві” сендвічі.

img 11

Улюблені супи: тушена яловичина і курячий бульйон з макаронами.

Модифікації. Продовжуйте давати ці супи, однак також спробуйте приготувати суп із курятиною і галушками або гострий суп тако.

img 12

Улюблене горіхове масло: кремове і м’яке.

Модифікації. Запропонуйте горіхове масло з різними продуктами, наприклад тостами, крекерами, хлібом, булочками, яблуками (тонко нарізаними) і бананами (не дуже достиглими). Брейден також може полюбити коктейлі з горіховим маслом або тістечка з горіховим маслом. Якщо дитина сприйме їх добре, додайте нові смаки до горіхового масла, наприклад різні желе і джеми.

img 13

ПРОГРАМА ЛАНЦЮЖКА ХАРЧУВАННЯ МЕЛІССИ

Батьки привели до нас восьмирічну Меліссу, оскільки вона їла дуже обмежену кількість продуктів. Коли вони спробували нагодувати Меліссу новою їжею, вона захлиналася і зригувала. Зверніть увагу, що програма ланцюжка харчування Мелісси відрізняється від програми Брейдена через її вік і складність проблеми.

Цілі сім’ї. Батьки Мелісси хотіли навчити дитину сприймати більше нової їжі, особливо м’яса, фруктів і овочів.

Крок 1. Медичний огляд. Зі здоров’ям у Мелісси все гаразд. Її медичний анамнез і розвиток — у межах норми.

Крок 2. Оцінка харчування. Мелісса їсть шість страв і п’є три напої — воду, сік й інколи молоко. Улюблені страви — макарони з сиром і маслом, шоколадний пудинг, шоколадне молоко, крекери Cheez-It, Goldfish і кукурудзяний хліб. Багато видів їжі випали з її раціону. Мелісса не любить м’яса, овочів і фруктів, вона охоче їсть продукти, що мають однорідну структуру і зберігають її при жуванні. Мелісса вибирає їжу на основі сенсорних відчуттів. Дівчинка демонструє чітку схему своїх уподобань.

Крок 3. Оцінка годування. Оральні моторні харчові навички Мелісси нормальні, оральні рефлекси не порушені.

Крок 4. Сенсорна оцінка. Очевидно, Мелісса має серйозні сенсорні проблеми, що потребують оцінки. Однак її батьки зосереджують увагу на поведінкових проблемах із годуванням і ще не дали згоди на сенсорну оцінку. На цьому етапі ми рекомендуємо залучати Меліссу до приготування їжі для зменшення її сенсибілізації до сенсорних властивостей їжі.

Крок 5. Поведінкова оцінка. Мелісса — дуже обдарована дівчинка. Вона дбає про своє здоров’я і дуже зацікавилася харчовою оцінкою й інформацією, якою поділився з її сім’єю дієтолог. Виглядає, що Мелісса не отримує задоволення від їжі, вона захлинається нею і часто плаче під час годувань. Її батьки намагалися застосовувати різні поведінкові методики для розширення її харчового раціону, однак жоден із підходів не був запроваджений цілком. Вони розчаровані, оскільки в них склалося враження, що жоден із методів не діє і годування стало надто проблемним.

Усі сестри і брати Мелісси були присутні при поведінковій оцінці й нарікали на харчові навички Мелісси. Під час годувань на Меліссі зосереджувалася вся позитивна і негативна увага всіх членів сім’ї. Це могло посилювати напружену атмосферу під час годувань і спонукати Меліссу відмовлятися від їжі. Сім’ї Мелісси потрібен був час для того, щоб годування стало простим процесом прийому їжі.

Спочатку Меліссі треба було запропонувати лише ту їжу, яку вона добре сприймає, щоб максимально збільшити шанси на успіх. Слід дотримуватися режиму годувань і перекусок. Психолог порекомендувала всім членам сім’ї брати участь у лікуванні для того, щоб вона могла пояснити їм суть проблем Мелісси і навчити їх надавати підтримку дитині у процесі розширення її раціону. Психолог спостерігатиме за Меліссою під час безпосередніх лікувальних сесій разом з усіма членами сім’ї.

Крок 6. Ланцюжок харчування. Мелісса любить хрустку їжу, яку можна жувати і яка зберігає однорідну текстуру при кусанні і жуванні. Вона любить солоне і добре реагує на пікантні страви.

ОСНОВНИЙ РАЦІОН МЕЛІССИ

Улюблена їжа. Оскільки в основному раціоні Мелісси більше продуктів, ніж у Брейдена, ми розділили її смаки за групами страв.

Хліб: крекери (Cheez-It, Goldfish, Doritos), кукурудзяний хліб, піца без скоринки, холодні млинці, вафлі, булочки, тістечка, грінки по-техаськи, часниковий хліб, печиво, пампушки, сухі сніданки і тістечка.

Макарони/рис: макарони без соусу, але з маслом і невеликою кількістю сиру пармезан, білий рис, макарони з сиром, інколи макарони з соусом альфредо і невеликою кількістю червоного соусу.

М’ясо: шматочки курятини, смужки курятини, курячий попкорн із закусочних “Макдональдс”, Sonic і Tyson).

Молочні продукти: сири пармезан, моцарела, шоколадний пудинг.

Овочі: не любить жодних овочів. Їсть кукурудзу, лише раз спробувала броколі, інколи їсть моркву.

Фрукти: не любить жодних фруктів, хоча спробувала печиво з яблуками. Отже, яблучний смак Мелісса, скоріше за все, сприйме.

Улюблені напої: Мелісса п’є воду, молоко, яблучний і виноградний сік. Вона більше любить воду і соки, ніж молоко. (Молоко обволікає горло, тому діти не дуже люблять пити його). Вживання рідини в Мелісси в межах норми.

РЕКОМЕНДАЦІЇ КОМАНДИ

Загальні

Не слід зосереджувати увагу на Меліссі під час годувань. Вона дуже обдарована дівчинка, і посилена увага може сприяти негативній поведінці під час їди. Прийом їжі має знову стати звичайною приємною подією, що відбувається в нормальних для віку Мелісси часових межах.

Слід підходити до годувань з очікуванням того, що Мелісса їстиме добре. Давайте їсти дитині через регулярні інтервали (див. далі “Тривалість годувань”). Якщо Мелісса не захоче їсти, треба, щоб вона знала про наслідки цього, тобто що вона зголодніє. Спочатку ми запропонуємо їй їжу, до якої звикла її сенсорна система, і не даватимемо продуктів, до яких вона відчуває відразу. З часом ми вийдемо за межі її основного раціону.

Тривалість годувань

Годування мають тривати приблизно від 20 до 25 хвилин. Пропонуйте їсти три рази на день. Можна також пропонувати дві-три перекуски, що тривають близько 15 хвилин. Намагайтеся дотримуватись інтервалу між годуваннями і перекусками від 2,5 до 3 годин для стимуляції апетиту.

Що пропонувати під час годування

Продукти. Спочатку пропонуйте лише продукти, що входять до основного раціону, щоб поліпшити ставлення Мелісси до прийому їжі. Змінюйте продукти, намагайтеся зробити їх різноманітними. Коли припиняться конфлікти під час годувань і Мелісса знову почне їсти основний раціон в оптимальних часових межах від 20 до 30 хвилин, почніть додавати до основних продуктів їжу, що входить до переліку I рівня модифікації (див. далі таблицю модифікації ланцюжка харчування).

Наприклад, на сніданок давайте поперемінно сухі злакові сніданки, Pop-Tarts, горіхове масло з булочками, французькі тости, вафлі і млинці. Згодом почніть модифікувати ці страви на основі їх оцінки за відповідною шкалою.

На обід і вечерю Мелісса любить їсти різні хлібці і крекери, а також різні види макаронів (спагеті, макарони з маслом і сиром, макарони з сиром). Багато дітей не любить соусів із макаронами, тому не варто намагатися ввести соуси до раціону. Шматочки курятини, смужки курячого м’яса і курячий попкорн можна подавати з різними макаронами і хлібом. Почергова заміна улюблених страв дає можливість уникнути “харчового провалу”, коли дитина їсть тільки один вид їжі.

Ви також можете запропонувати Меліссі столову ложку фруктів або овочів (кукурудзу або моркву, оскільки вона їх любить), однак не змушуйте її їсти ці продукти на цьому етапі.

Напої. Запропонуйте Меліссі пити молоко під час їди. Між годуваннями треба давати лише воду (60–100 грамів), щоб впливати на її апетит і уникнути надмірного пиття.

Мелісса може віддати перевагу соку з двома столовими ложками помаранчевого шербету замість молока. Додавання шербету змінює консистенцію молока і запобігає надмірному обволіканню ним горла. Ми намагатимемося поліпшити в Мелісси переносимість молочних продуктів.

Вітаміни. Спробуйте дати вітаміни (Scooby-Doo Fizzy Vites), перебірливим і проблемним їдцям часто подобається смак цих вітамінів, оскільки після них не буває залишкового смаку в роті.

Харчова терапія

Рекомендуємо щотижня зустрічатися з дієтологом для того, щоб допомогти Меліссі розпочати програму лікування й оцінити її харчові проблеми.

Консультація ерготерапевта

Настійливо рекомендуємо оцінити обробку сенсорної інформації і пройти лікування у ерготерапевта.

Консультація психолога

Мелісса та члени її сім’ї зустрінуться з нашим психологом, він надасть допомогу у спілкуванні під час годувань, розробить раціональні правила, скоригує раціон обідів і вечер у школі.

ЛАНЦЮЖКИ ХАРЧУВАННЯ МЕЛІССИ

Виберіть одну або дві страви для початкової модифікації. Не поспішайте з виконанням програми і не намагайтеся змінити всі продукти відразу. Переходьте з продуктів I рівня на продукти II рівня в міру їх переносимості. Може минути кілька місяців, поки Мелісса закінчить просування по цьому ланцюжку харчування. Використовуйте шкали оцінки для батьків і дитини, щоб оцінити реакцію Мелісси на нову їжу. Коли ви вже вийшли на II рівень, не бійтеся пропонувати нову або несподівану їжу.

ПРОДУКТИ ОСНОВНОГО РАЦІОНУ І ЇХ МОДИФІКАЦІЇ

М’ясо

• Шматочки курятини

• Смужки курятини

• Курячий попкорн

Рівень 1

• Запропонуйте різні хлібці й види шматочків/смужок курятини/попкорну і пиріжків з курятини. Можна давати вдома готові продукти з закусочних Schwann чи Tyson або запанірувати і приготувати курятину самому

• Коли Мелісса сприйматиме ширший діапазон продуктів, запропонуйте курячі стегенця

Рівень II

• Запропонуйте шматочки і смужки курятини з різними смаками і структурою. У багатьох закусочних продають різні види страв, які можуть сподобатися Меліссі. Ви також можете купити ці продукти у продовольчому супермаркеті

• Запропонуйте паніровані морепродукти (креветковий попкорн, рибні пиріжки з “Макдональдсу” та ін.)

• Якщо дитина сприйме соус або приправу, це може допомогти поступово перейти на печену курятину. Спробуйте запропонувати медово-гірчичний соус, соус барбек’ю, майонез, заправку тисячі островів або кетчуп. Коли ви даєте ці приправи вперше, запропонуйте дуже малу кількість (краплю на пальці) і переконайтеся, що дитині подобається смак

Шоколадний пудинг

Рівень I

• Шоколадний пудинг можна подавати з вершками або вишнями. Це нові смаки в контексті звичного смаку

• Може сподобатися шоколадний торт або ж спробуйте дати інше печиво з шоколадом

Рівень II

• Можуть сподобатися морозиво з шоколадним сиропом або молочний коктейль. Можна вводити до раціону інші фруктові смаки з шоколадом. Якщо дитині засмакує, можна додавати горіхи або терте печиво. Веселі розмови про їжу зроблять процес приємним

• Спробуйте дати шоколадне фундю. Якщо сподобається, запропонуйте інші фрукти, занурені в шоколад

Хліб

• Крекери Cheez-It

• Крекери Goldfish

• Доритос

• Спробуйте дати інші крекери або чипси зі смаком сиру. Ви також можете запропонувати нові смаки, даючи різні типи такої їжі. Не переймайтеся поживною цінністю цих продуктів на першому етапі. Спочатку треба розширювати смаковий діапазон, пізніше — структуру продуктів. Наприклад, спробуйте крекери Cool Ranch Doritos, крекери зі смаком курки, усі види доритос, Cheetos, Funyuns, ароматизовані чипси (сир чедар, сіль і оцет, барбек’ю), адже Мелісса любить сильні смаки

Вафлі і млинці

• Спробуйте дати морожені вафлі або скористайтеся пресом для вафель чи сковорідкою, щоб змінити їх структуру. (Дитині подобається особлива структура цих продуктів, вона може більше любити морожені вафлі, оскільки їх структура стійкіша порівняно з домашніми)

• Додайте фруктове пюре до домашніх млинців

• Посипте їх цукром-пудрою (легко притрусіть)

• Можна додати невелику кількість горіхового масла

• Можна подавати з кленовим сиропом

• Спробуйте подати з фруктовим сиропом, наприклад чорничним

• Також можна подати французькі млинці

Макарони/рис

• Макарони з маслом і сиром

• Спробуйте дати різні макарони (спіральні, ракушки, язички та ін.) з маслом і сиром

• Додайте дуже малу кількість (1/2 столової ложки) посіченого курячого м’яса або його шматочки до макаронів. Не робіть цього несподівано, наприклад, спочатку опишіть дитині смак курячого м’яса. Залучіть малюка до приготування їжі

• Поступово додавайте невелику кількість (1 столову ложку) соусів альфредо або маринара

Пасти

• Горіхове масло (м’яке)

• Спробуйте дати міні-булочки з горіховим маслом. Його можна додавати до різних видів хліба і крекерів, а згодом — класти на скибки яблука, селери

• Можете дати крекери RitzBits з горіховим маслом або сиром чедар

• Змішайте невелику кількість меду, фруктового повидла або желе з горіховим маслом

• Запропонуйте тістечка з горіховим маслом

ЛАНЦЮЖОК ХАРЧУВАННЯ У ДИТЯЧОМУ САДКУ АБО ШКОЛІ

Якщо ваша дитина харчується за програмою ланцюжка харчування, дуже важливо, щоб усі опікуни знали про це й докладали всіх зусиль до її виконання. Спитайте ерготерапевта, розмовного терапевта і дієтолога вашої дитини, чи дають вони згоду на спілкування між ними й опікунами в дитячому садку і школі. Спитайте їх, чи хотіли б вони відвідувати дитячий садок чи школу для обговорення рекомендацій з відповідними особами, щоб вони дотримувалися програми. Якщо такі відвідування неможливі, запишіть перебування дитини в садку чи школі на відео, щоб терапевт міг оцінити оточення дитини, виховні методики, їду і поведінкові втручання. Також варто, щоб терапевт дав письмові рекомендації для працівників школи або дитячого садка. Якщо ви не готуєте їжу для дитини, візьміть копію шкільного меню, щоб страви з нього було включено до переліку цільових продуктів.

ШКОЛА

Якщо вашу дитину шкільного віку пригнічує атмосфера їдальні — гамір, освітлення, запахи, кількість дітей або комбінація цих факторів, може виникнути необхідність у створенні меншого, затишнішого оточення. Можна створити “обідню групу” з дітей, яких відволікає атмосфера в їдальні або які мають якісь інші проблеми і тому їм доцільно харчуватись окремо. Запам’ятайте: дуже важливо, щоб ваша дитина набувала соціальних навичок під час прийому їжі, тому ніколи не треба ізолювати дитину. Наводимо низку порад, які допоможуть вашій дитині у школі.

• Виберіть крісло для вашої дитини в такому місці їдальні, де шум найменший (якщо це можливо).

• Підіть до школи і пообідайте разом зі своєю дитиною в їдальні. Це дасть вам можливість зрозуміти, які фактори впливають на вашу дитину.

• Постійно спілкуйтеся з особою, яка наглядає за їдальнею. Можливо, їй варто частіше звертати увагу на вашу дитину під час обіду для того, щоб проаналізувати, як вона їсть. Спостерігач у їдальні може відмічати у спеціальному записнику ті страви, які з’їдає ваша дитина на обід. Запам’ятайте: якщо ваша дитина принесла додому порожню коробку з-під обіду, це не означає, що вона все з’їла. Діти часто обмінюються їжею, комусь віддають її або просто викидають.

• Якщо ваша дитина потребує якоїсь особливої їжі, наприклад пюре, обговоріть із працівниками їдальні можливість модифікації меню. Вони можуть покласти продукти для вашої дитини в холодильник, щоб зберегти їх якість (а не тримати їх у коробці для обіду). Вони також підігріють їжу, яку передали з дому. У школі можуть вимагати від вас довідку від педіатра, що засвідчувала б потребу в таких спеціальних заходах.

• Коли ви пакуєте обід для дитини, регурярно змінюйте продукти, які ви кладете в коробку для обіду. Якщо ви даватимете однакову їжу, дитина, скоріш за все, згодом відмовиться від цих продуктів. Якщо ви дотримуєтеся ланцюжка харчування для розширення раціону дитини, ви можете покласти в коробку продукти, які дитина вже їла вдома, однак не кладіть туди нову їжу, яку дитина напевно не захоче їсти.

ПРИКІНЦЕВІ ЗАМІТКИ

Програму ланцюжка харчування вашої дитини можна буде успішно реалізувати, якщо ви пройшли всі етапи і якщо всі члени вашої родини погодилися дотримуватися програми. Спочатку це буде нелегко, треба витратити багато часу й докласти великих зусиль, однак старання варті того.

Найважливіша наша порада — не поспішайте і не підганяйте вашу дитину на початкових стадіях. Діти відчувають нашу тривогу під час їди. Тривога і стрес — це найбільші ваші вороги під час їди. Тривога може зменшити апетит вашої дитини, напруження в тілі вашої дитини може перешкодити акту ковтання. Якщо під час годувань ваша дитина почувається безпечно, вона може сама зацікавитись їжею, і стане набагато податливішою до годування.

Ми рекомендуємо вам дотримуватися програми навіть у ті дні, коли ваша дитина відмовляється їсти все, що їй дають. Під час реалізації програми у вашої дитини будуть добрі й погані дні, однак, якщо ви дотримуєтеся свого курсу, ви досягнете мети. Якщо ви відчуваєте перенапруження, вам може знадобитися допомога членів харчової команди. Не бійтеся висловити їм свої почуття і розчарування. Досвідчена команда, яка реагує на емоційні, сенсорні й фізичні потреби вашої дитини, зможе провести вас через добрі й погані етапи програми. Згодом їда у вашому домі стане тим, чим вона й має бути — приємною складовою сімейного життя.

Переклала Зореслава Городенчук

© Медицина світу, 2011