КОНСУЛЬТАНТ

Синдром пустого носа

Дзвенислава Копанська

Останніми роками стрімко розвивається ендоскопічна хірургія при різноманітних патологіях носа, приносових пазух та головного мозку. Зокрема, цю методику широко використовують під час видалення пухлин передньої черепної ямки. При такій ендоскопічній ринохірургії залежно від поширеності патології можна ушкодити різноманітні структури носа. Часто такі втручання великі за обсягом (рис.) і можуть включати видалення носових раковин, септектомію, а також етмоїдектомію та сфеноїдотомію, які надалі можуть викликати в пацієнта низку ускладнень, одним із яких буде синдром пустого носа. Цей синдром мало вивчений, але має істотний негативний вплив на якість життя пацієнта.

Визначення

Синдром пустого носа (СПН, empty nose syndrome (ENS)) — це рідкісний ятрогенний стан, що виникає внаслідок проведення ендоназальних операцій, під час яких було видалено або пошкоджено носові раковини. Вперше термін “синдром пустого носа” описав у 1994 р. в клініці Mayo (США) лікар Е. Kern, який обстежував пацієнтів після тотальної конхотомії. Цей стан багатофакторний, він об’єднує структурні та функціональні порушення важливих структур носа, а саме: зменшення та порушення цілісності слизової оболонки носа та пошкодження холодових терморецепторів, що призводить до зміни аеродинаміки носа.

img 1

Рис. МРТ після резекції основи черепа в ділянці передньої черепної ямки. Повна резекція переділки носа та носових раковин.

Поширеність

Чіткої статистики частоти виникнення СПН немає. Його поширеність незначна, і тому ця патологія доволі рідкісна. Не всі пацієнти, що перенесли ендоназальні операції з резекцією носових раковин, страждатимуть на СПН. Цей стан також описано в пацієнтів, які мають нормальний об’єм носових раковин. Тому ці деталі в поєднанні з особливостями діагностики роблять СПН загадкою, яка важка для діагностики та лікування.

Згідно з даними Національного центру статистики охорони здоров’я США за 2006 рік, частота виникнення СПН становить 20% серед 196 000 пацієнтів, яким виконали конхотомію під час функціональної ендоскопічної хірургії пазух (Cullenet et al., 2006). Проте ніде не вказано частоту проведення конхотомій під час інших операцій, тому чіткі статистичні дані щодо поширеності СПН невідомі (Bhattacharyya, 2010).

Етіологія та патофізіологія

СПН виникає внаслідок пошкоджень різноманітних структур носа, а саме носових раковин та їх слизової різного ступеня тяжкості або ж після повної або часткової їх резекції, особливо це стосується нижніх носових раковин. Цей синдром може виникнути одразу після операції або через кілька місяців після неї.

В патофізіології розвитку синдрому пустого носа є багато складових (табл. 1).

Передусім виникає порушення аеродинаміки носа. В нормі потік повітря в носі на своєму шляху натикається на низку перешкод, серед яких основними є носові раковини, які створюють опір, що забезпечує ламінарний потік повітря через носові ходи. Коли ці раковини видалені або ж занадто вкорочені, знижується опір і виникає турбулентний потік повітря, який в нормі не є характерним для носового дихання (Di et al., 2013).

Наступною складовою є пошкодження слизової оболонки носа, що спричиняє порушення мукоциліарного кліренсу. Внаслідок пошкодження слизової руйнуються слизові клітини, що забезпечують секрецію слизу для нормального мукоциліарного транспорту. Процес зволоження носа порушується, виникає сухість слизової, що призводить до атрофії слизової оболонки носа і значного зниження показників мукоциліарного кліренсу, а це сприяє застою густого слизу і розвитку інфекцій. Саме такий механізм сприяє розвитку хронічних синуситів у 50% пацієнтів після ендоназальних оперативних втручань, особливо з тотальною конхотомією (Berenholz et al., 1998).

Суттєве значення має дисфункція термо-, механо- та пропріорецепторів носа, серед яких найважливішими є холодові терморецептори трійчастого нерва, які активуються під час проходження потоку повітря і забезпечують охолодження слизової носа. При порушенні їх функції слизова достатньо не охолоджується, і тому пацієнт не має відчуття проходження повітря через ніс (Zhao et al., 2011).

Таблиця 1. Патофізіологічні чинники розвитку СПН

Чинник розвитку
1. Порушення мукоциліарного транспорту
2. Атрофія слизової оболонки носа
3. Пошкодження холодових рецепторів носа
4. Порушення аеродинаміки носа
5. Нейропатії

Класифікація

Синдром пустого носа розділяють на чотири підвиди (табл. 2): ENS-IT, ENS-MT, ENS-Both та ENS-Type (Sozansky et al., 2015). ENS-IT (empty nose syndrome — inferior turbinate) виникає тоді, коли нижня носова раковина видалена повністю або суттєво вкорочена; ENS-MT (empty nose syndrome — middle turbinate) — коли такі ж самі зміни виникли в середній носовій раковині; ENS-Both — коли і нижні, і середні носові раковини були частково пошкоджені; ENS-Type — при ньому немає великих структурних дефектів носових раковин, є тільки значне ушкодження їх слизових оболонок, якого достатньо для розвитку клінічних симптомів у пацієнта.

Таблиця 2. Класифікація синдрому пустого носа

Підвид Пояснення
1. ENS-IT Нижня носова раковина повністю видалена або суттєво вкорочена
2. ENS-MT Середня носова раковина повністю видалена або суттєво вкорочена
3. ENS-Both Нижні й середні носові раковини частково пошкоджені
4. ENS-Type Структурні дефекти раковин відсутні, наявне тільки істотне пошкодження їх слизової оболонки

Клініка

Прояви синдрому пустого носа різноманітні (табл. 3). Передусім пацієнтів непокоїть суттєва сухість слизової носа, яка може проявлятися від несильного відчуття сухості аж до атрофії слизової оболонки носа. Такий стан слизової сприяє затримці густого слизу і як наслідок викликає утворення надмірної кількості кірочок, що будуть утруднювати дихання пацієнта. Інколи така надмірна сухість може викликати больові відчуття в ділянці носа та лиця.

Через механічне пошкодження слизової та її атрофічні зміни може виникати гіпосмія або аносмія, як наслідок пошкодження нервів (Houser et al., 2016).

Наступною ознакою, яка дуже непокоїть пацієнта, є неможливість повноцінного вдиху. Пацієнти не відчувають проходження потоку повітря через носові ходи, тому в них не створюється опір верхніх дихальних шляхів. Частою скаргою є патологічна обструкція носа. Відчуття таке, ніби ніс чимось закритий, хоча дихальні шляхи вільні.

Пацієнти скаржаться на задуху та постійний брак повітря. Задуха виникає через порушення передачі сигналів між мозком та носом. Пацієнт отримує потрібний об’єм повітря при вдиху, проте через пошкодження рецепторів він не відчуває цього, до мозку не надходить імпульс про достатню кількість отриманого повітря, і, як наслідок, розвивається відчуття задухи, яке в комплексі спричиняє безсоння, постійну втому і викликає надмірну тривожність у пацієнта (Scheithauer, 2010).

Доволі часто пацієнти скаржаться на подразнення глотки холодним, забрудненим потоком повітря. Відчуття сухості глотки особливо відзначають на вдиху, воно виникає через потрапляння некондиціонованого та необробленого повітря (Payne, 2009).

Внаслідок змін слизової носа в пацієнтів часто виникають носові кровотечі та постійна сухість очей (Leong, 2015).

Усі ці симптоми можуть коливатися від легкого до дуже важкого ступеня тяжкості, значно посилюватись у суху, вітряну погоду і тим самим мати сильний вплив на працездатність людини (Freund et al., 2011).

Таблиця 3. Клінічні ознаки СПН

Ознака
1. Надмірна сухість носа
2. Відчуття печіння в носі
3. Носові кровотечі
4. Патологічна обструкція носа
5. Відчуття відсутності проходження повітря
6. Неможливість глибокого вдиху
7. Дихання ротом
8. Надмірна тривожність
9. Безсоння
10. Знижена працездатність
11. Сухість очей
12. Гіпосмія/аносмія
13. Болі голови/лиця
14. Тахікардія

Діагностика

Діагностика синдрому пустого носа доволі складна. Немає жодних протоколів і затверджених настанов щодо обстежень та ведення пацієнтів із цією патологією. Діагностика СПН складається з низки суб’єктивних та об’єктивних методів обстежень (табл. 4).

Таблиця 4. Методи діагностики СПН

Метод діагностики
1. Питальник SNОТ-55
2. Питальник ENS6Q
3. Обчислювальна аеродинаміка
4. Риноманометрія
5. Біопсія слизової носа
6. Тест з ваткою
7. Тест Schirmer
8. Сахариновий тест
9. Комп’ютерна томографія

Широко використовуються питальники SNОТ-55 (Chhabra et al., 2009) (табл. 5) та ENS6Q (Velasquez et al., 2016) (табл. 6).

Таблиця 5. Питальник SNОТ-55

Носові симптоми
1. Потреба в постійному видуванні носа 29. Зниження носового опору
2. Чхання 30. Задишка
3. Нежить 31. Утруднене наповнення легень
4. Кашель 32. Неможливість вдихнути на повні груди
5. Заднє стікання 33. Порушений потік повітря
6. Густий слиз 34. Немає відчуття проходження повітря через ніс
7. Закладеність вух 35. Слабий повітряний потік
8. Запаморочення 36. Астмоподібне дихання
9. Біль вух 37. Залучення додаткової мускулатури
10. Біль лиця 38. Подразнення глотки
11. Тяжке засинання 39. Гіперчутливість до летючих речовин
12. Пробудження посеред ночі 40. Швидке дихання
13. Порушений нічний сон 41. Гіпосмія
14. Втома після пробудження 42. Відсутність слизу
15. Втома 43. Печіння в носі
16. Знижена працездатність 44. Носові кровотечі
17. Знижена концентрація 45. Носове запалення
18. Дратівливість 46. Порушення відтоку з носа
19. Сум 47. Тяжке видування густого слизу
20. Збентеженість 48. Сухість очей
Модифікація Houser 49. Біль голови
21. Сухість носа 50. Тахікардія
22. Утруднене дихання носом 51. Порушення концентрації
23. Задуха 52. Тривожність
24. Відчуття занадто великого об’єму носа 53. Посилення симптомів у сухому кліматі
25. Кірки в носі 54. Утримування симптомів при диханні ротом
Модифікація ENSIA 55. Загальне зниження працездатності
26. Закладеність носа
27. Відчуття порожнечі в носі
28. Надлишковий потік повітря

Таблиця 6. Питальник ENS6Q

Симптом Бал
1. Відчуття непроходження повітря через ніс 0–5
2. Задуха 0–5
3. Відчуття, що ніс занадто відкритий 0–5
4. Носові кірочки 0–5
5. Печіння в носі 0–5
6. Сухість носа 0–5

Обчислювальна аеродинаміка. Метод, за допомогою якого можна моделювати швидкість повітряних потоків, зміни вологості й температури. Він найчіткіше визначає хаотичні зміни розподілу потоку повітря та зниження носового опору, що важливо в патофізіології виникнення СПН (Di et al., 2013).

Риноманометрія. Більш доступна, проте менш чітка. Вона є доповненням до інших методів, а також вказує на зниження нормальних показників носового опору та визначає носову прохідність (Corey et al., 2009).

Біопсія слизової носа. Під час її виконання в пацієнтів з СПН виявляють сквамозну метаплазію слизової носа, яку гістологічно визначають за порушенням нормальної пошаровості епітелію, атрофією війок та слизових залоз, зменшенням кількості келихоподібних клітин (Bist et al., 2011).

Тест із ватою. В порожнину носа пацієнту на 30 хв вставляють ватку, змочену в фізіологічному розчині. Якщо за час проведення тесту дихання пацієнта поліпшується, а вираженість симптомів зменшується, то тест вважають позитивним.

Тест Schirmer. Внутрішньоносовий тест Schirmer є золотим стандартом визначення носової секреції за допомогою фільтрувального паперу, який встановлюють з обох боків носової переділки на 10 хв, він визначає зволоженість у міліметрах (Lindemann et al., 2014).

Сахариновий тест. Добре всім відомий за дослідженнями показників мукоциліарного кліренсу. В нормі до 20 хв після розміщення сахарину біля нижньої носової раковини пацієнт має відчути смак солодкого в роті.

Комп’ютерна томографія. Ознаками СПН на КТ є випинання стінок носа з розширенням внутрішньоносового простору й потовщення слизової носа та приносових пазух (Thamboo et al., 2016).

Лікування

Лікування СПН складне. Сьогодні немає методу лікування, щоб цілком позбавити пацієнта від цього стану. Є низка заходів, які можуть полегшити перебіг симптомів.

В основі консервативного лікування СПН лежить постійне зволоження слизової носа за допомогою різноманітних засобів (Hahn et al., 2013) (табл. 7).

Таблиця 7. Засоби для зволоження слизової носа при СПН

Засіб
1. Сольові спреї
2. Сольові спреї зі стероїдами або без них
3. Олії (шипшинова, обліпихова)
4. Мазі
5. Гелі

Увагу пацієнтів потрібно звертати на постійну гігієну порожнини носа. Дуже часто пацієнтам важко щодня приділяти достатньо часу для очищення носа та процедур щодо його зволоження. Для полегшення симптомів СПН є низка правил консервативного догляду за носом (табл. 8).

Таблиця 8. Основи догляду за носом у пацієнтів з СПН

Метод догляду
1. Зволожувачі повітря
2. Апарати СРАР із вбудованими зволожувачами
3. Постійне зволоження слизової носа
4. Носові фільтри/кліпси
5. Захисні маски

Хірургічне лікування СПН нині на етапі вдосконалення. В його основі лежить підслизова імплантація трансплантаційного матеріалу, що заповнює дефект структур носа і тим самим сприяє відновленню деяких втрачених функцій, а саме: правильному формуванню повітряного потоку та створенню носового опору. Для імплантів використовують аутотрансплантат (вушний хрящ), гіалуронову кислоту, гідроксиапатит або безклітинний шкірний матрикс ADM. Розміщення імплантата залежить від підвиду СПН. При ENS-Тype — імплант встановлюється в підслизовий шар залишку носової раковини; при ENS-IT — в носову переділку або в слизову дна носа або його бічну стінку; при ENS-МT — в переділку носа (Sharma et al., 2015).

Найновішою методикою лікування СПН є регенеративний метод, що полягає у введенні різноманітних препаратів та їх комбінацій для відновлення секреторних властивостей слизової оболонки носа. Для цього використовують ін’єкції з комбінацією позаклітинного матриксу й плазми, збагаченої тромбоцитами та жировими компонентами. Проте опублікованих даних про ефективність цих методів у літературі ще немає (Friji et al., 2014).

Висновки

Синдром пустого носа — виснажливий стан, який істотно впливає на життєдіяльність пацієнта, оскільки фізіологічна робота носа має вирішальне значення для правильного функціонування легень, що забезпечує достатню оксигенацію організму. Цей стан суттєво знижує якість життя пацієнта, а тому існує потреба в подальшому вдосконаленні методів його діагностики та лікування.

Література

1. Berenholz L, Kessler A, Sarfati S, Eviatar E, Segal S (1998). Chronic sinusitis: a sequela of inferior turbinectomy. Am J Rhinol 12: 257-261.

2. Bhattacharyya N. Ambulatory sinus and nasal surgery in the United States: demographics and perioperative outcomes. Laryngscope. 2010; 120:635–638.

3. Bist SS, Bisht M, Purohit JP, Saxena R. Study of histopathological changes in primary atrophic rhinitis. ISRN Otolaryngol. 2011 Dec 26;2011:269479.

4. Chhabra N, Houser SM. The diagnosis and management of empty nose syndrome. Otolaryngol Clin North Am. 2009;42(2):311-330.

5. Corey JP. Sahin-Yilmaz, A. Assessment of Nasal Function. In: Snow JB, Wackym PA. eds. Ballenger’s Otorhinolaryngology: Head and Neck Surgery 17. Shelton, Connecticut: BC Decker Inc; 2009.

6. Cullen KA, Hall MJ, Golosinskiy A. Ambulatory Surgery in the United States, 2006. National health statistics reports; no 11. Revised. Hyattsville, MD: National Center for Health Statistics. 2009. For the procedure: “Turbinectomy” (ICD-9-CM Code 21.9) numbering 196,000 in 2006.

7. Di, MY, Jiang, Z, Gao, ZQ, Li, Z, An, YR & Lv, W. (2013) Numerical simulation of airflow fields in two typical nasal structures of empty nose syndrome: A computational fluid dynamics study. PLoS ONE 8 (12).

8. Di, MY., Jiang, Z., Gao, ZQ, Li, Z, An, YR & Lv, W. 2013. Numerical simulation of airflow fields in two typical nasal structures of empty nose syndrome: A computational fluid dynamics study. PLoS ONE 8 (12).

9. Freund W, Wunderlich AP, Stöcker T, Schmitz BL, Scheithauer MO. Empty nose syndrome: limbic system activation observed by functional magnetic resonance imaging. Laryngoscope 2011; 121:2019–2025.

10. Friji, M.T., Gopalakrishnan, S., Verma, S.K., Parida, P.K. and Mohapatra, D.P. (2014), New regenerative approach to atrophic rhinitis using autologous lipoaspirate transfer and platelet-rich plasma in five patients: Our Experience. Clin Otolaryngol, 39: 289–292.

11. Hahn C, Böhm M, Allekotte S, Mösges R. Tolerability and effects on quality of life of liposomal nasal spray treatment compared to nasal ointment containing dexpanthenol or isotonic NaCl spray in patients with rhinitis sicca. European Archives of Oto-Rhino-Laryngology. 2013;270(9):2465-2472.

12. Houser SM, Chaabra N, Empty Nose Syndrome In: Lalwani AK, Pfister MHF, eds. Recent Advances in Otolaryngology Head & Neck Surgery, Volume 5. 1st ed. Philadelphia: Jaypee Brothers Medical Publishers Ltd; 2016.

13. Leong S.C.. The clinical efficacy of surgical interventions for empty nose syndrome: a systematic review. Laryngoscope, 125 (7) (2015), pp. 1557–1562.

14. Lindemann, J., Tsakiropoulou, E., Rettinger, G. et al. The intranasal Schirmer test: a preliminary study to quantify nasal secretion. Eur Arch Otorhinolaryngol (2014) 271: 2963.

15. Payne SC. Empty nose syndrome: What are we really talking about? Otolaryngol Clin North Am 42:331–337, ix-x, 2009.

16. Scheithauer MO. Surgery of the turbinates and “empty nose” syndrome. GMS Curr Top Otorhinolaryngol Head Neck Surg. 2010;9.

17. Sharma A, Janus JR, Hamilton GS. Regenerative Medicine and Nasal Surgery. Mayo Clin Proc. 2015 Jan;90(1):148-58.

18. Sozansky J, Houser SM. Pathophysiology of empty nose syndrome Laryngoscope. 2015 Jan;125(1):70-4.

19. Thamboo A, Velasquez N, Ayoub N, Nayak JV. Distinguishing computed tomography findings in patients with empty nose syndrome. Int Forum Allergy Rhinol. 2016 Jul 13.

20. Velasquez N,. Thamboo A, Habib AR, Huang Z, Nayak JV. The Empty Nose Syndrome 6-Item Questionnaire (ENS6Q): a validated 6-item questionnaire as a diagnostic aid for empty nose syndrome patients. Int Forum Allergy Rhinol 2016 Aug 24.

21. Zhao K, Blacker K, Luo Y, Bryant B, Jiang J. Perceiving nasal patency through mucosal cooling rather than air temperature or nasal resistance. PLoS One. 2011;6(10):e24618.