КОНСУЛЬТАНТ

Професійні хвороби дихальної системи в практиці сімейного лікаря

img01

Видаєтьcя, чимало написано про працівників вугільно-видобувної промисловості, але занадто мало сказано про інші професійні чинники, які викликають, як хронічні захворювання легень, так і гострі ураження респіраторного тракту.

Сьогодні епоха постмодернізму і індустрія краси та їжі б’є світові тренди попиту. Отже, поговоримо про професійні захворювання працівників салонів краси, кондитерських підприємств, пекарень.

Ці захворювання, по перебігу, можна розділити на дві групи: гострі ураження респіраторного тракту та хронічні. За етіологією — на IgE залежні та IgE незалежні, або комбіновані.

Проблеми працівників харчової промисловості, особливо це стосується кондитерської продукції, полягають в тому, що мука містить велику кількість антигенів у вигляді спеціальних білків (альбуміни, глобуліни, проламіни, глютени і т.д.), які і є причиною синтезу специфічних IgE, а отже і причиною професійної бронхіальної астми кондитерів. По своїй патоморфології остання включає всі стадії, характерні для класичної IgE залежної бронхіальної астми: запалення слизових оболонок нижніх дихальних шляхів, обструкцію та продукцію в’язкого харкотиння, що більш характерно саме в умовах виробництва.

Є два клінічні варіанти професійної астми. Перший — це розвиток симптоматики після періоду латентної безсимптомної сенсибілізації та початок симптомів після тривалого контактування з алергеном. Другий — це професійна неалергічна астма з негайним початком симптомів, так звана RADS (reactive airways dysfunction syndrom). Причиною цього стану є велика кількість подразнюючих речовин, які не можуть бути усунуті мукоциліарним кліренсом та мають високу токсигенність, наприклад, хімічні барвники в харчовій промисловості, амоній та пил з неочищених злаків.

Симтоматика розвивається до 24 годин по експозиції. Причиною RADS є недотримання гігієнічних норм на підприємствах та погана вентиляція приміщень, а також праця робітників без спеціальних респіраторів FFP3/2 класу. По клінічних симптомах ідентична приступу БА, але є одна важлива відмінність — відсутність продромальних явищ у вигляді важкості в грудній клітці та кашлю, тобто, дебют відбувається з гострого приступу ядухи.

Хоча зараз набуває популярності і теорія неалергічної професійної БА після довгого латентного періоду, але у випадку невисокої концентрації полютантів та без участі IgE це, так званий синдром LICEDS (low intensity chronic exposure dysfunction syndrome). На даному етапі ця теорія активно вивчається.

Тепер слід згадати індустрію краси та ті чинники, які є найчастішими у розвитку професійної БА. На жаль, в цій групі тенденція дещо гірша, оскільки долучаються частіше, ніж в інших шкідливих виробництвах, проблеми з верхніми дихальними шляхами. Це і алергічний назофарингіт, реактивний риніт, професійний ларингіт та фарингіт. Причиною служить постійний та тривалий контакт з фарбами, гель-лаками, ламінаторами, тальком і т. д.

Перебіг прфесійної БА серед них поділяється на підгострий та хронічний, рідше гострий (в анамнестично обтяжених осіб стосовно IgE опосередкованих реакцій).

Висновок: гігієна місця праці, використання якісної продукції, добра вентиляція приміщень, використання індивідуальних засобів захисту (респіратори для підприємств, рукавички, окуляри, захисний одяг при потребі).

Зволоженння і змивання полютантів зі слизових оболонок: спреї назальні ізотонічні, вмивання обличчя та відкритих ділянок, використання штучної сльози та захисних кремів на шкіру. Професійна БА — це не окремий клас захворювання, а результат генетичної схильності та гігієни місця праці.

Пульмонолог і сімейний лікар Кудрявцева М.М.

ЛІТЕРАТУРА

1. Balmes JR. Occupational respiratory diseases. Prim Care. 2000 Dec;27(4):1009-38.

2. Blanc PD, Annesi-Maesano I, Balmes JR, Cummings KJ, Fishwick D, Miedinger D, Murgia N, Naidoo RN, Reynolds CJ, Sigsgaard T, Torén K, Vinnikov D, Redlich CA. The Occupational Burden of Nonmalignant Respiratory Diseases. An Official American Thoracic Society and European Respiratory Society Statement. Am J Respir Crit Care Med. 2019 Jun 1;199(11):1312-1334.

3. Jeebhay MF, Lopata AL. Occupational allergies in seafood-processing workers. Adv Food Nutr Res. 2012;66:47-73.

4. Rushton L. The Global Burden of Occupational Disease. Curr Environ Health Rep. 2017 Sep;4(3):340-348.

5. van Weel C, Orbon K, van der Gulden J, Buijs P, Folgering H, Thoonen B, Schermer T. Occupational health and general practice: from opportunities lost to opportunities capitalised? Med Lav. 2006 Mar-Apr;97(2):288-94.

6. Verdon ME. Common clinical presentations of occupational respiratory disorders. Am Fam Physician. 1995 Sep 1;52(3):939-46, 951-3.