Електрокардіограма 109

100

Перша ЕКГ

Клінічна проблема. Цю ЕКГ записали в 64-річної жінки, яка звернулась у відділення невідкладної допомоги зі скаргами на серцебиття і запаморочення.

Інтерпретація. Шлуночкова тахікардія з ЧСС 160 уд./хв.

Коментар. На цій ЕКГ зареєстровано тахікардію з широкими комплексами QRS, які мають морфологію повної блокади лівої ніжки пучка Гіса (ЧСС 160 уд./хв). Зубець R у відведенні V2 широкий і час від початку комплексу QRS у відведенні V2 до піку зубця S є довшим ніж 80 мс. Не вдається чітко побачити електричної активності передсердь (зубців Р). Отже, ця ЕКГ свідчить про наявність у пацієнтки шлуночкової тахікардії.

Після виконання електричної кардіоверсії стан пацієнтки вдалося підтримувати стабільним за допомогою комбінації флекаїніду і метопрололу.

100

Друга ЕКГ

Клінічна проблема. Цю ЕКГ записали в цієї ж пацієнтки після відновлення синусового ритму.

Інтерпретація. Синусовий ритм з нормальною ЧСС (60 уд./хв).

Різке відхилення ЕОС вправо (+120°).

Повна блокада правої ніжки пучка Гіса.

Задній геміблок.

АВ блокада І ступеня.

Ознаки трансмурального рубця в ділянці передньої стінки лівого шлуночка.

Коментар. Комплекс QRS розширений (158 мс), ознаки повної блокади правої ніжки пучка Гіса. Різке відхилення ЕОС вправо свідчить про задній геміблок. Інтервал PR помірно подовжений (210 мс), що вже свідчить про АВ блокаду І ступеня.

У відведеннях V2 і V3 відзначається погане наростання зубця R (зубець R у відведенні V3 менший за зубець R у відведенні V2), що може свідчити про перенесений раніше передній інфаркт міокарда.