Електрокардіограма 44

44

Клінічна проблема: ЕКГ записано в безсимптомного 39-річного чоловіка, який має гіпертензію.

Інтерпретація

Синусовий ритм з ЧСС 60 уд./хв. Звичайне положення ЕОС (+45 °). Елевація сегмента ST з його вігнутістю у відведеннях від V3 до V6, імовірно як наслідок феномену ранньої реполяризації.

Коментар

Хоча зубці Т високі і дещо загострені у грудних відведеннях, малоймовірно, щоб це було наслідком гіперкаліємії. Клінічно є мало підстав запідозрити гіперкаліємію у безсимптомного 39-річного чоловіка, хоч у нього і є анамнез гіпертензії. Більш імовірно, що ця картина ЕКГ свідчить про феномен ранньої реполяризації. Наявність зазубреної точки J особливо характерна для ранньої реполяризації. Крім того, хоч зубці Т і є дещо загостреними, вони не є симетричними — висхідне коліно зубця Т піднімається більш полого, а нисхідне коліно опускається більш круто. Та й основа зубця Т є більш широкою, ніж можна було б очікувати при гіперкаліємії. Отже, ця ЕКГ є варіантом норми.

Представлена ЕКГ має ще одну особливість — у відведеннях V1 і V2 наявні комплекси QS. Але з цього не треба поспішати робити висновок, що пацієнт раніше переніс інфаркт міокарда. Відсутність зубця r у відведенні V2 може бути банальним наслідком неправильного розташування грудного електрода, особливо якщо врахувати той факт, що у відведенні V3 з’являється переважно позитивний комплекс QRS. На практиці про перенесений передній ІМ можна впевнено стверджувати, якщо зубці r повністю відсутні у відведеннях V1, V2 і V3.