Електрокардіограма 53

53

Клінічна проблема: ЕКГ записано у 29-річної жінки, яка має скарги на задишку при навантаженні і в якої при рентгенографії ОГК виявлено серце глобулярної форми.

Інтерпретація

Синусова тахікардія з ЧСС 150 уд./хв. Горизонтальне положення ЕОС (+30 °). В усіх відведеннях відзначається зниження вольтажу. Погане наростання зубця R. Неспецифічні зміни комплексу ST-T.

Коментар

Хоча при аналізі такої ЕКГ перш за все виникає думка про перенесений передній інфаркт міокарда (погане наростання зубців R у грудних відведеннях), проте у 29-річної жінки, яка має скарги на задишку при навантаженні і в якої при рентгенографії ОГК виявлено серце глобулярної форми, більш імовірним є інший діагноз.

Проблема: Крім застійної кардіоміопатії, який ще клінічний стан може бути причиною глобулярної форми серця при рентгенографії ОГК, а також може призвести до суттєвого зниження вольтажу комплексів QRS?

Відповідь: У цієї пацієнтки виявили великий перикардіальний випіт. Після того як спунктували порожнину перикарда і видалили через катетер кілька сотень мілілітрів рідини, вольтаж комплексів QRS зріс і наростання зубців R стало нормальним.

Коментар

«Низький вольтаж» комплексів QRS переважно є неспецифічною ознакою. Хоча найчастіше низький вольтаж комплексів QRS асоціюється з хронічним обструктивним захворюванням легень, зниження вольтажу у відведеннях від кінцівок або у грудних відведеннях можна також виявити при перикардіальному випоті, пневмотораксі, а також ожирінні і вираженому розвитку мускулатури грудної клітки — при будь-якій ситуації, яка може викликати зниження вольтажу комплексів QRS чи збільшити дистанцію між серцем і стінкою грудної клітки.