Електрокардіограма 57

57

Клінічна проблема: ЕКГ записано у 10-річної дитини, в якої при аускультації виявили систолічний шум у серці.

Інтерпретація

Синусова аритмія. Звичайне положення ЕОС (+55 °). У відведенні V1 амплітуда R = S. Тому відведення від V2 до V5 були записані при половинному вольтажі. Зубець S у відведенні V2 відносно глибокий (приблизно 20 мм), а зубець R у відведенні V5 відносно високий (приблизно 30 мм). Зубець Т інвертований у відведеннях V1 і V2 і зазубрений у відведенні V3.

Коментар

Принципова роль ЕКГ при оцінці дітей з шумами в серці полягає у встановленні того, чи є ознаки гіпертрофії шлуночків. На цій ЕКГ ознаками, які вимагають інтерпретації, є відносно високий R у відведенні V1, глибокий S у відведенні V2 і високий R у відведенні V5.

Хоча до досягнення віку 10 років зубець R у відведенні V1 переважно вже менш виражений, ніж зубець S у цьому відведенні, немає жодної іншої знахідки на цій ЕКГ, яка могла би свідчити про наявність гіпертрофії правого шлуночка. Електрична вісь серця є нормальною, немає даних про гіпертрофію правого передсердя і зубці S у відведеннях V5 і V6 досить неглибокі. У цій віковій групі амплітуда зубця R може досягати 18 мм у відведенні V1 і все ще потрапляти у параметри норми.

Особливо складно діагностувати за ЕКГ у дітей гіпертрофію лівого шлуночка, оскільки, на відміну від дорослих, у них дуже рідко розвивається тип «перевантаження». При встановленні діагнозу гіпертрофії дуже важливо звертатися до таблиць норми. Амплітуда зубця R у відведенні V5 може в нормі досягати в цій віковій групі 36 мм.

І насамкінець, персистенція інвертованого зубця Т у передніх грудних відведеннях («ювенільний тип зубця Т») є дуже поширеним варіантом норми в дітей.

Отже, ця ЕКГ є абсолютно нормальною для вікової групи 10 років.