Електрокардіограма 68

68

Клінічна проблема: ЕКГ записали у 56-річного чоловіка, який звернувся у клініку з приводу болю у грудній клітці, який виник уперше.

Інтерпретація

Синусова тахікардія з ЧСС 110 уд./хв. Повна блокада ПНПГ і лівий передній геміблок (біфасцикулярна блокада). Передньо-септальний інфаркт міокарда, імовірно, гострий. Не можна виключити й нижній ІМ невідомої давності.

Коментар

На відміну від блокади ЛНПГ, блокада ПНПГ не змінює початкового вектора деполяризації шлуночків. Як наслідок цього, блокада ПНПГ не впливає на появу зубця Q, тому гострий інфаркт міокарда можна виявити, незважаючи на наявність цього порушення провідності. Тому глибокі і широкі зубці Q у відведеннях від V1 до V3 цієї ЕКГ, а також комплекс QS у відведенні V4 вказують на передній інфаркт. При неускладненій блокаді ПНПГ вторинні зміни комплексу ST-T викликають інверсію зубця Т у передніх грудних відведеннях, але на цій ЕКГ наявна елевація сегмента ST у відведеннях V2 і V3, що є атиповим і вказує на те, що передньо-септальний інфаркт може бути гострим.

Передній геміблок діагностується на підставі того, що у відведенні ІІ наявне переважно негативне відхилення комплексу QRS. Хоч у відведеннях ІІІ і aVF можна помітити дуже мініатюрний зубець r, на підставі самої лише цієї ЕКГ не можна виключити нижній інфаркт міокарда.

Клінічно наявність біфасцикулярної блокади на фоні гострого переднього ІМ є показання для профілактичного встановлення штучного водія ритму.