Нова книжка: "Практична ехокардіографія"
Випадок 5
Пенетруючі виразки стінки аорти
Анамнез
72-річного чоловіка госпіталізували з приводу болю в ділянці грудної клітки, який віддавав у спину.
Фізикальне дослідження
Артеріальний тиск 170/100 мм рт. ст., ЧСС 76 уд./хв., пульс регулярний.
Візуалізаційні методи
Пацієнту виконали трансторакальну і черезстравохідну ехокардіографію. Трансторакальна ЕхоКГ засвідчила гіпертрофований лівий шлуночок і виражені атеросклеротичні зміни висхідної аорти. При черезстравохідній ехокардіографії виявили пенетруючу виразку в ділянці низхідної аорти.
Далі представлено зображення, отримані в цього пацієнта, а також в іншого пацієнта з аналогічною патологією.
Рисунок 1. Черезстравохідне зображення, отримане в пацієнта з пенетруючою виразкою атеросклеротичної бляшки в ділянці низхідної аорти.
Рисунок 2. Черезстравохідні зображення аорти по короткій (A) і довгій осі (B), які засвідчують пенетруючу виразку в стінці низхідної аорти (стрілки). Зверніть увагу на гіпоехогенну ділянку в стінці аорти, яка свідчить про асоційовану інтрамуральну гематому аорти.
Обговорення
Пенетруючу атеросклеротичну виразку аорти розглядають як окремий патологічний стан, який може призвести до розриву стінки аорти. Пацієнти з атеросклеротичним захворюванням часто мають поверхневі виразки в ділянці атеросклеротичних бляшок, які переважно обмежені інтимою. Однак, у деяких випадках виразка може проникати через внутрішню еластичну мембрану в зону середнього шару стінки аорти. При цьому може виникати крововилив у зоні середнього шару або й за його межами, що веде до появи інтрамуральної гематоми, формування псевдоаневризми чи розриву аорти. Іноді пенетруючі атеросклеротичні виразки можуть призводити до виникнення обмеженого розшарування аорти. Пенетруючі виразки стінки аорти як правило асоціюються з обширним атеросклеротичним захворюванням і, на відміну від класичного розшарування аорти, переважно виникають у низхідній грудній аорті.
Клінічне значення
Пенетруючі виразки стінки аорти у типових випадках виникають у літніх пацієнтів із тривалим перебігом гіпертензії. Більшість пацієнтів звертаються до лікарів із приводу симптомів болю в ділянці грудної клітки чи у спині. Їм відразу треба призначити лікування антигіпертензивними препаратами. Пацієнти з симптоматичними пенетруючими виразками висхідної аорти чи дуги аорти мають високий ризик виникнення розриву аорти і їм треба рекомендувати раннє хірургічне втручання. Пенетруючі виразки низхідної аорти у стабільних пацієнтів можна вести консервативно. Однак у них також показане хірургічне втручання, якщо виникають такі ускладнення як персистуючий біль, гемодинамічна нестабільність, формування псевдоаневризми, перикардіальний випіт, кров’янистий плевральний випіт чи інтрамуральна гематома аорти, яка поширюється.
Візуалізаційні дослідження
Пенетруючі виразки аорти можна ідентифікувати за допомогою черезстравохідної ехокардіографії, КТ зображення, МРТ зображення чи аортографії; однак знахідки можуть бути невиразними. При черезстравохідній ехокардіографії можна виявити велику атеросклеротичну бляшку, кратероподібні виразкування і асиметричне потовщення стінки аорти. Пацієнти, для яких обрали консервативний метод лікування, повинні повторно обстежуватись в динаміці, щоб вчасно ідентифікувати розвиток ускладнень.