Зображення 12

ГЕМАТОМА ЯЗИКА ПІСЛЯ ТРОМБОЛІТИЧНОЇ ТЕРАПІЇ

100

66-річна жінка, яка потрапила в лікарню з діагнозом гострого нижнього інфаркту міокарда з елевацією сегменту ST, отримала таке лікування: стандартні дози аспірину, клопідогрелю, 5000 одиниць нефракціонованого гепарину і тромболітик (10 000 одиниць тенектеплази). Досягти реперфузії на медикаментозному лікуванні не вдалося, і врешті-решт пацієнтці виконали успішну рятівну ангіопластику в правій коронарній артерії. Через 6 годин після процедури пацієнтка повідомила про те, що в неї таке відчуття, наче пече язик. При дослідженні виявили набряклий язик із вираженою синьо-чорною зміною кольору, що вказувало на гематому язика (зображення А і В). В анамнезі не було недавньої ендотрахеальної інтубації чи іншої внутрішньооральної травми. У пацієнтки був відсутній стридор, задишка, дисфагія чи зміна голосу. Припинили введення внутрішньовенного гепарину, але пацієнтка продовжувала отримувати аспірин і клопідогрель. Вона залишалась під пильним спостереженням і гематома спонтанно зникла через кілька днів (зображення С). Кровотеча (крововилив) є важливим ускладненням тромболітичної терапії.

Гематома язика може призвести до загрозливих для життя порушень прохідності дихальних шляхів.

Sethumadhavan Vijayan M.R.C.P. and Alexander Chase Ph.D.
Morriston Hospital; Swansea, Wales, United Kingdom
NEJM 2011; 364(7)