Зображення 12

СИМПТОМ КУРВУАЗЬЄ

img 1

60-річна жінка протягом останніх кількох днів мала жовтяницю, забарвлену в темний колір сечу і світлий кал. В анамнезі в неї ні жовтяниці, ні каменів у жовчному міхурі не було.

При фізикальному дослідженні живота виявили лише збільшений жовчний міхур, який легко пальпувався. При КТ ділянки живота виявили утвір у головці підшлункової залози, дилятацію жовчної протоки у проксимальному відділі, а також значно роздутий і видовжений жовчний міхур.

Більш як 100 років тому лікар Курвуазьє описав своє спостереження про те, що збільшення жовчного міхура, який легко пальпується в пацієнта з обструктивною жовтяницею, часто викликане некалькульозною патологією жовчовивідної системи, а саме раком підшлункової залози чи холангіокарциномою, розміщеними дистально від місця входження міхурової протоки. Хоча цей симптом часто асоціюється зі злоякісною пухлиною, його також можна виявити при доброякісних процесах, які викликають обструкцію загальної жовчної протоки.

Протягом багатьох десятиліть після первинного опису симптом Курвуазьє використовували як важливу ознаку при диференціальній діагностиці жовтяниці, але з прогресом методів діагностичного зображення стало можливим встановлювати більш точний і ранній діагноз, і клініцисти на цей симптом стали покладатися менше. У цієї пацієнтки патанатомічно було підтверджено клінічну підозру про аденокарциному.

Рисунок. КТ зображення засвідчує утвір у підшлунковій залозі (біла стрілка), який викликає дилятацію жовчної протоки (червона стрілка) і виражене здуття та видовження жовчного міхура (синя стрілка).

Mansour A. Parsi, MD
Center for Endoscopy and Pancreatobiliary Disorders, Digestive Disease Institute, Cleveland Clinic
Cleveland Clinic Journal of Medicine 2010; 7 7(4)