Зображення 11

100

26-річного чоловіка госпіталізували у клініку, оскільки протягом останніх 5 днів у нього відзначалися кашель, гарячка і помірна задишка. Він мав екзантематозну везикулярну висипку, яка з’явилася за три дні до початку респіраторних симптомів. Він був курцем (викурював у середньому 30 цигарок на день протягом останніх 14 років). Його донька недавно мала вітрянку; пацієнт не був вакцинований проти цього захворювання і стверджував, що в дитинстві його не переносив. Докладне дослідження шкіри виявило поліморфну висипку з наявністю везикул, пустул і шкірних уражень, вкритих кірками (зображення А).

Рентгенографія ОГК, яку виконали на момент госпіталізації, засвідчила множинні невеликі вузлики в обох легенях (зображення В). Даних про залучення у процес центральної нервової системи чи печінки не було. Комп’ютерна томографія високої роздільної здатності виявила численні, погано окреслені вузлики, діаметр яких становив від 1 до 5 мм. У деяких вузликах також спостерігали феномени злиття і наявності «сяйва», що їх оточувало (зображення С). Серологічний тест на вірус ВІЛ був негативним. На підставі наявності висипки, легеневих симптомів і контакту з дитиною, в якої була вітряна віспа, було встановлено діагноз пневмонії, викликаної вірусом вітряної віспи. Пацієнту призначили лікування внутрішньовенним ацикловіром.

Через 7 днів після госпіталізації виконали повторну рентгенографію ОГК, яка засвідчила, що всі вузлики зникли. Пацієнт цілком одужав.

M. Cordeiro dos Santos, M. G. Costa Alecrim
Amazonas State University,
Manaus, Brazil
NEJM 2010; 362(13)