Зображення 37

СИНДРОМ НАТЯГНУТОГО СПИННОГО МОЗКУ

Раніше цілком здорова медсестра віком 27 років звернулася до сімейного лікаря зі скаргами на проблеми при сечовипусканні, зокрема утруднену його ініціацію і відчуття неповного випорожнення міхура. Інколи пацієнтка відзначала мимовільне виділення невеликої кількості сечі, а кілька днів тому в неї стався епізод нетримання калу. Хвора дуже схвильована своїм станом і боїться ходити на роботу. В анамнезі немає даних про біль чи травми.

При неврологічному обстеженні виявлено гіпестезію у крижових дерматомах (за сідлоподібним патерном), збережену силу нижніх кінцівок і виражене зниження тонусу сфінктерів тазового дна. Для виключення новотвору, котрий міг би спричинити компресію спинномозкового конуса або кінського хвоста, проведено МРТ (див. рис.), що засвідчила аномалію розвитку хребтового каналу попереково-крижової ділянки – патологічну низьку локалізацію спинномозкового конуса (синдром натягнутого спинного мозку).

При такому розладі у процесі спінального ембріогенезу конус, перебуваючи в безпосередньому сусідстві із твердою мозковою оболонкою, не може нормально піднятися до рівня 1–2-го поперекового хребця. Вторинний неврологічний дефіцит часто виникає в дорослому віці, його патогенез досі нецілком зрозумілий. Унаслідок прогресування симптомів ураження нервової системи нашу хвору пролікували нейрохірургічно (оперативне відділення конуса від мозкової оболонки), після чого всі ознаки захворювання зникли.

100

100

Синдром натягнутого спинного мозку. Рис. А. На сагітальному Т2-зваженому зображенні видно збільшення спинномозкового каналу на поперековому рівні, де конус перебуває патологічно низько (хребець L4) і безпосередньо над твердою мозковою оболонкою. У цьому клінічному випадку немає асоційованих аномалій, наприклад ліпоми чи менігоміелоцелє. Т2-зважені аксіальні зрізи через спинномозковий канал на рівні хребців Т12 (рис. В) і L2 (рис. С) демонструють прилеглий до дуральних структур спинний мозок. Діаметр останнього навіть на нижчому рівні більший, ніж у кінського хвоста.

За матеріалами таких сайтів:

http://www.med.harvard.edu/AANLIB/home.html

http://library.med.utah.edu/kw/brain_atlas/

http://brainmaps.org/

http://www.loni.ucla.edu/

http://www.brainexplorer.org/brain_atlas/Brainatlas_index.shtml

http://cba.cpmc.columbia.edu/

http://www.imaios.com/en/e-Anatomy/Head-and-Neck/Brain-neuroanatomy-3D-MR