Зображення 38

ДВОБІЧНЕ УРАЖЕННЯ СКРОНЕВИХ ЧАСТОК
ПРИ ГЕРПЕТИЧНОМУ ЕНЦЕФАЛІТІ

Батьки привезли 11-річну дівчинку до лікарні через наявність скарг на наростаючі сильні болі голови, нудоту і блювання, котрі поступово розвинулися в інтервалі 2 тижнів, згодом до них приєдналася дезорієнтація. Інколи пацієнтка могла заблукати у квартирі, у якій жила, говорила мало, а якщо й говорила, то досить безглузді речі. Дільничний педіатр скерував її до шпиталю з метою з’ясування причин таких порушень.

При госпіталізації хвора не могла запам’ятати нову інформацію довше, ніж на кілька хвилин, крім того, страждала від тяжкої антероградної амнезії. Вогнищевих неврологічних симптомів виявлено не було. При ініціальній МРТ видно двобічний набряк скроневих часток і поясних закруток (див. рис.). Повторна нейровізуалізація засвідчила наявність крововиливів у цих зонах. Серологічні дослідження підтвердили причину амнестичного синдрому — нейроінфекція вірусом простого герпесу. Після терапії ацикловіром пам’ять у пацієнтки поліпшилася, однак вона так і не змогла закінчити середню школу.

img1

img2

11-річна дівчинка з герпетичним енцефалітом. Т2-зважені зображення А і В на фронтальному зрізі демонструють двобічні гіперінтенсивні аномалії сигналу в медіальних ділянках скроневих часток, зокрема — набряк структур гіпокампа. Патологічний процес поширюється в лівий таламус, бічну кору скроневої частки й острівець (стрілки). На рис. C і D видно аксіальне протонно-зважене й Т2-зважене зображення, що свідчать про двобічні аномалії сигналу з медіальних скроневих утворів, а також лівого таламуса (рис. С) і валика мозолистого тіла (рис. D) (стрілки). Контрастна аксіальна МРТ у Т1-режимі демонструє інтактний гематоенцефалічний бар’єр, що типово для ранніх стадій герпетичного енцефаліту.

За матеріалами таких сайтів:

http://www.med.harvard.edu/AANLIB/home.html

http://library.med.utah.edu/kw/brain_atlas/

http://brainmaps.org/

http://www.loni.ucla.edu/

http://www.brainexplorer.org/brain_atlas/Brainatlas_index.shtml

http://cba.cpmc.columbia.edu/

http://www.imaios.com/en/e-Anatomy/Head-and-Neck/Brain-neuroanatomy-3D-MR