Зображення 46

АНОЗОГНОЗІЯ

69-річний пенсіонер, котрий живе сам, страждає на медикаментозну неконтрольовану гіпертензію і протягом останніх кількох місяців мав два короткі епізоди слабості лівої руки. Кілька днів тому він втратив зір на праве око, котрий через кілька хвилин відновився. Щодо іншого — хворий почувався добре. За кілька годин перед госпіталізацією пацієнт встав уночі, щоб помочитися, раптово впав на землю і не міг піднятися. Його крики почув сусід, котрий і викликав швидку допомогу, що доправила чоловіка до шпиталю.

При неврологічному обстежені у приймальному покої черговий лікар виявив легкий лівобічний геміпарез, зокрема втрату дрібних точних рухів лівою рукою. Хворий не відчував подразнення від лівої половини тіла при симетричному постукуванні по тулубі і кінцівках (тактильне виснаження), не відгукувався на вербальні стимули зліва. Коли лікар попросив його намалювати будинок і дерево, то пацієнт зобразив лише їх праві половини. Він дивився лише вправо і сприймав лише ліву половину зорових полів. Причиною описаного стану став 80% стеноз правої внутрішньої сонної артерії, котрий і викликав інфаркт у гомолатеральній гемісфері, а точніше — у зоні кровопостачання правої середньо-мозкової артерії (див. рис.).

img1

МРТ інфаркту в зоні кровопостачання правої середньо-мозкової артерії, що спричинив анозогнозію. Рис. А. Аксіальна ехо-площинна візуалізація головного мозку хворого. Рис. В. Аксіальне Т2-зважене зображення, на якому видно зону інфаркту в задній ділянці кровопостачання середньо-мозкової артерії, що межує зі стінкою бічного шлуночка. Ураженими є скронева частка, кутова й надкрайова закрутки тім’яної частки та потилична частка. Геміанопсія пацієнта пов’язана з ураженням зорової променистості. Рис. С. Сагітальне Т2-зважене зображення, котре демонструє гіперінтенсивну зону інфаркту позаду від сільвієвої борозни й під нею.

За матеріалами таких сайтів:

http://www.med.harvard.edu/AANLIB/home.html

http://library.med.utah.edu/kw/brain_atlas/

http://brainmaps.org/

http://www.loni.ucla.edu/

http://www.brainexplorer.org/brain_atlas/Brainatlas_index.shtml

http://cba.cpmc.columbia.edu/

http://www.imaios.com/en/e-Anatomy/Head-and-Neck/Brain-neuroanatomy-3D-MR