Зображення 47

НОРМОТЕНЗИВНА ГІДРОЦЕФАЛІЯ

80-річний пенсіонер протягом кількох місяців страждає на нетримання сечі, котре спочатку пояснювали доброякісною гіпертрофією простати. Проте з часом у нього розвинулася нестійкість ходи, що кілька разів супроводжувалася падіннями. Також пацієнт скаржиться, що при пересуванні він інколи не може відірвати ногу від підлоги. Сімейний лікар хворого скерував його на МРТ головного мозку (див. рис.) і за результатами останньої відправив до шпиталю.

Під час розмови з лікуючим лікарем у стаціонарі жінка стверджує, що пацієнт протягом останніх кількох місяців став забудькуватий і неуважний. При неврологічному обстеженні виявлено нестійку апрактичну ходу. Клінічні і радіологічні дані були сумірні із діагнозом нормотензивної гідроцефалії.

Уважається, що цей діагноз підтверджується фактом скороминущого поліпшення ходи після видалення певної кількості спинномозкової рідини. Навіть у нашого настільки ослабленого хворого забір 40 мл ліквору під час люмбальної пункції спричинив поліпшення амбулаторних можливостей, а також повне зникнення нетримання. Натомість когнітивні проблеми продовжували персистувати. Пацієнта перевели в нейрохірургічне відділення для накладання шунта. Через кілька місяців після втручання хода і функції сечового міхура стабілізувалися, когнітивні симптоми утримувалися, але не прогресували.

img1

МРТ хворого із нормотензивною гідроцефалією (сполучною). Рис. А. Аксіальний зріз у Т2-режимі. Рис. В. Фронтальний зріз. Рис. С. Сагітальний зріз у Т2-режимі (спінове ехо-зображення). Шлуночки непропорційно збільшені щодо субарахноїдального простору. На сагітальному зрізі (рис. С) видно низьку інтенсивність сигналу у водопроводі і суміжних ділянках 3-го й 4-го шлуночків (стрілка) внаслідок швидкого ліквороплину. Останні дослідження свідчать, що при нормотензивній гідроцефалії пульсація спинномозкової рідини вища від норми. Актуальні зображення недостатньо чіткі внаслідок рухів хворого: такі пацієнти часто унаслідок асоційованої деменції неспроможні лежати нерухомо під час сканування.

За матеріалами таких сайтів:

http://www.med.harvard.edu/AANLIB/home.html

http://library.med.utah.edu/kw/brain_atlas/

http://brainmaps.org/

http://www.loni.ucla.edu/

http://www.brainexplorer.org/brain_atlas/Brainatlas_index.shtml

http://cba.cpmc.columbia.edu/

http://www.imaios.com/en/e-Anatomy/Head-and-Neck/Brain-neuroanatomy-3D-MR