Зображення 50

ЛАКУНАРНИЙ ІНФАРКТ ГОЛОВНОГО МОЗКУ

58-річний менеджер протягом багатьох років хворіє на артеріальну гіпертензію. Спочатку вона добре контролювалася медикаментозно, проте останнім часом відзначалися часті і затяжні епізоди підняття артеріального тиску, незважаючи на лікування. Якоїсь ночі пацієнт проснувся вночі через слабість у правій нозі, котра тривала лише кілька хвилин. Наступного ранку він почувався добре і пішов на роботу. По обіді, говорячи із клієнтом і п’ючи каву, чоловік відчув, що рідина виливається через кутик рота і супроводжується утрудненням мови та слабістю правої руки. Сили покинули його настільки, що він не зміг навіть устати із крісла. Секретарка викликала швидку допомогу і хворого доправили до шпиталю.

При обстеженні у приймальному покої черговий невролог виявив правобічний брахіофаціальний парез без сенсорного дефіциту. Рутинна МРТ констатувала невеликий інфаркт у ділянці лівої внутрішньої капсули, дифузно-зважена МРТ — гострий ішемічний процес (рис. А), а Т2-зважена МРТ із високою роздільною здатністю дала змогу окреслити анатомічну локалізацію вогнища (рис. В).

Дослідження серця не засвідчило патології. Пацієнт залишався в лікарні протягом 2 тижнів, його гіпотензивну терапію було оптимізовано. Для запобігання рецидиву хворому призначили антитромбоцитарні агенти. На фоні лікування геміпарез зменшився, але повністю не зник; чоловіка перевели в реабілітаційне відділення.

img1

Лакунарний інфаркт мозку в зоні лівої внутрішньої капсули. Рис. А. На дифузно-зваженій МРТ видно інфаркт, що залучає заднє коліно внутрішньої капсули і задню ділянку таламуса і виглядає як зона гіперінтенсивного сигналу. Обстеження проведено через 24 години після початку симптомів. Рис. В. Т2-зважена МРТ демонструє той же інфаркт. Гіперінтенсивність сигналу в такому томографічному режимі персистує довго після закінчення гострого періоду, тому він недостатній для оцінки віку вогнища.

За матеріалами таких сайтів:

http://www.med.harvard.edu/AANLIB/home.html

http://library.med.utah.edu/kw/brain_atlas/

http://brainmaps.org/

http://www.loni.ucla.edu/

http://www.brainexplorer.org/brain_atlas/Brainatlas_index.shtml

http://cba.cpmc.columbia.edu/

http://www.imaios.com/en/e-Anatomy/Head-and-Neck/Brain-neuroanatomy-3D-MR