Зображення 55

ІНФАРКТ МОЗОЧКА

65-річний столяр разом зі своїми колегами святкував вихід на пенсію. Очевидно, ця подія супроводжувалася надмірним уживанням алкоголю. Пізно вночі після цього він прокинувся від сильного запаморочення, болів голови і нудоти. Коли хворий хотів встати з ліжка, то впав на підлогу і ледве дійшов назад. Через півгодини почалося блювання із короткими інтервалами. Жінка подзвонила знайомому лікарю, котрий прибув через кілька хвилин і провів фізикальне і неврологічне обстеження. Сила, чутливість і фізіологічні рефлекси в пацієнта були нормальні і симетричні, проте він був повністю неспроможний набути вертикального положення і ходити. Лікар пояснив ці симптоми гіповолемією, індукованою гострою шлунково-кишковою інфекцією, прописав метоклопрамід, порекомендував пити побільше рідини, а на ранок зв’язатися із сімейною амбулаторією по сусідству.

Блювання продовжувалося, а під ранок пацієнт став настільки дезорієнтований, що його не можна було добудитися. Машиною швидкої допомоги хворого доправили до шпиталю, де йому провели базові лабораторні й інструментальні медичні обстеження, котрі не вказали на чітку причину такого стану. На консультацію викликано невролога, який не зміг установити вербальний контакт, але виявив індукований поглядом ністагм. Було проведено ургентну МРТ головного мозку, що засвідчила великий інфаркт у правій півкулі мозочка із супутнім набряком і компресією суміжних структур. Почали агресивне фармакологічне лікування внутрішньочерепної гіпертензії, однак стан свідомості не поліпшувався. Пацієнта перевели в нейрохірургічне відділення для оперативної декомпресії задньої черепної ямки і накладання шлуночкового шунта. Після цього його стан швидко стабілізувався.

Мозочкові інфаркти часто недодіагностовують, оскільки вони викликають лише легку атаксію кінцівок, але виражену — тулуба. У таких випадках рутинні неврологічні проби не завжди демонструють патологічні зміни. Блювання пояснюють гастроентерологічними проблемами, а нейровізуалізацію проводять лише тоді, коли зростання внутрішньочерепного тиску спричинить розлади свідомості. КТ, здійснена на ранній стадії цього гострого процесу, часто нормальна, але дифузно-зважена МРТ зазвичай демонструє причину проблем (див. рис.).

img1

МРТ інфаркту мозочка. Рис. А. Аксіальне Т2-зважене зображення демонструє гіперінтенсивну (світлу) ділянку інфаркту в базальній зоні правої півкулі мозочка із залученням нижньої половини хробачка. Рис. В. На іншому аксіальному зображенні, одержаному з рівня бічних шлуночків, видно виражене розширення інтрацеребральних лікворних просторів. Підвищений внутрішньочерепний тиск у задній ямці блокує відтікання спинномозкової рідини, що призводить до гідроцефалії. Тепер можна візуалізувати інфаркт мозочка на ранній стадії з допомогою дифузно-зваженої МРТ.

За матеріалами таких сайтів:

http://www.med.harvard.edu/AANLIB/home.html

http://library.med.utah.edu/kw/brain_atlas/

http://brainmaps.org/

http://www.loni.ucla.edu/

http://www.brainexplorer.org/brain_atlas/Brainatlas_index.shtml

http://cba.cpmc.columbia.edu/

http://www.imaios.com/en/e-Anatomy/Head-and-Neck/Brain-neuroanatomy-3D-MR