Зображення 59

СПІНАЛЬНА АРТЕРІОВЕНОЗНА ФІСТУЛА

53-річна жінка потягом останніх кількох місяців зауважила слабість у ногах. Вона не скаржилася на біль, лише «задерев’яніння» нижніх кінцівок, а також на утруднення сечовипускання і дефекації. Спочатку було встановлено діагноз периферичної невропатії, але після неухильного прогресування слабості проведено МРТ спинного мозку (див. рис.). Її результати спочатку інтерпретували як спінальну пухлину.

Пацієнтку скерували в нейрохірургічне відділення. Там після консилярного розгляду дійшли висновку, що дані анамнезу й нейровізуалізації сумірні з діагнозом спінальної артеріовенозної фістули. Його підтвердили з допомогою ангіографії, фістулу видалили нейрохірургічно. Симптоматика хворої після операції практично повністю регресувала, за винятком резидуальної дисфункції сечового міхура.

img1

img1

Спінальна артеріовенозна фістула. Рис. А. Сагітальна МРТ у Т2-зваженому режимі. Видно інтрамедулярний набряк у нижній частині спинного мозку, включаючи конус. Розширені епімедулярні вени виглядають як темні, округлі утвори. Рис. В. Контрастна сагітальна МРТ у Т1-зваженому режимі. Деякі судини виглядають світлішими, деякі — темнішими. Немає посилення сигналу зі спинного мозку. Рис. С. Аксіальна МРТ у Т2-зваженому режимі (зріз на рівні конуса) демонструє інтрамедулярний набряк, котрий, проте, не захоплює передні відділи спинного мозку. Це є важливим критерієм диференціальної діагностики артеріовенозної фістули й мієлоішемії, окрім клінічних проявів і розширених епімедулярних вен на сагітальних зрізах спінальної МРТ.

За матеріалами таких сайтів:

http://www.med.harvard.edu/AANLIB/home.html

http://library.med.utah.edu/kw/brain_atlas/

http://brainmaps.org/

http://www.loni.ucla.edu/

http://www.brainexplorer.org/brain_atlas/Brainatlas_index.shtml

http://cba.cpmc.columbia.edu/

http://www.imaios.com/en/e-Anatomy/Head-and-Neck/Brain-neuroanatomy-3D-MR