Зображення 66

ОКЛЮЗІЯ ЛІВОЇ СЕРЕДНЬОМОЗКОВОЇ АРТЕРІЇ,
ЛІКОВАНА ЕНДОВАСКУЛЯРНО

За 4 години перед госпіталізацією в 62-річного чоловіка виникли дезорієнтація, утруднена мова і слабість правих кінцівок. У приймальному покої його оцінили як особу із 20 балами за Шкалою інсульту Національного інституту здоров’я США Відомо, що в минулому в нього було гостре порушення мозкового кровообігу з ураженням лівої потиличної частки. Ургентна КТ — без видимої патології. Результати ангіографії подано на рис. 1–3.

Клініко-радіологічним діагнозом в описаному випадку буде лікована ендоваскулярно оклюзія лівої середньомозкової артерії. Сучасним стандартом лікування ішемічного інсульту є внутрішньовенне введення тромболітика альтеплази в інтервалі до 3 годин від початку. У цю категорію потрапляють дуже небагато пацієнтів. При оклюзії великих судин без лікування прогноз зазвичай залишається поганим. Відомо, що зони збереженої мозкової паренхіми існують і поза межами згаданого часового інтервалу. Є дані, що внутрішньоартеріальна тромболітична терапія дає можливість розширити діапазон терапевтичного вікна до 6 годин. Перспективними в цьому сенсі залишаються нові корективні ендоваскулярні пристрої, представлені на рисунках.

img1a

Рисунок 1А. Конвенційна ангіограма в передній проекції. Наявний стеноз високого ступеня (65%) у сегменті М1 лівої середньомозкової артерії (стрілка).

img1b

Рисунок 1B. Конвенційна ангіограма в бічній проекції. Зверніть увагу на дефект наповнення середньомозкової артерії.

img2

Рисунок 2. На рисунку видно петлю портативного ендоваскулярного пристрою (стрілка), введену у тромб у лівій середньомозковій артерії.

img3a

Рисунок 3A. На передній проекції ангіограми, зробленої після лікування, видно нормальне заповнення лівої середньомозкової артерії (стрілка).

img3b

Рисунок 3B. Дистальні гілки середньомозкової артерії після проведеного лікування краще візуалізуються в бічній проекції (стрілки).

За матеріалами таких сайтів:

http://www.med.harvard.edu/AANLIB/home.html

http://library.med.utah.edu/kw/brain_atlas/

http://brainmaps.org/

http://www.loni.ucla.edu/

http://www.brainexplorer.org/brain_atlas/Brainatlas_index.shtml

http://cba.cpmc.columbia.edu/

http://www.imaios.com/en/e-Anatomy/Head-and-Neck/Brain-neuroanatomy-3D-MR