Зображення 72

МЕНІНГІОМА ПЕЧЕРИСТОГО СИНУСА
ІЗ ПРОРОСТАННЯМ У ТУРЕЦЬКЕ СІДЛО

50-річній жінці з наявністю в анамнезі пухлини головного мозку проведено контрольну МРТ. Результати нейровізуалізації подано на рис. 1–2.

Клініко-радіологічним діагнозом буде менінгіома печеристого синуса із проростанням у турецьке сідло. Такий варіант поширення не є казуїстичним. Менінгіома зазвичай оточує і звужує судини, тоді як аденома гіпофіза — ні. Ці пухлини кавернозного синуса, що залучають сонну артерію, дуже важко піддаються резекції.

Типовими КТ-ознаками менінгіом також є висока щільність, інколи із кальцифікацією, гомогенне накопичення контрасту, наявність дуральної ніжки й гіперостоз суміжних кісток. При МРТ вони мають тенденцію до гіпоінтенсивності на Т1-зважених зображеннях, легкого гомогенного підсилення — у Т2-зваженому режимі, у постконтрастному режимі виявляється дуральна ніжка.

img1

Рис. 1A. Аксіальна Т1-зважена преконтрастна МРТ демонструє гіпоінтенсивне (щодо білої речовини) ураження в лівому печеристому синусі (біла стрілка), що оточує ліву внутрішню сонну артерію і поширюється через надселярну ділянку (чорна стрілка).

Рис. 1B. Наявне гомогенне посилення після введення рентгенконтрасту (стрілка) від зони новотвору. Зверніть увагу на розширення лівого кавернозного синуса і звуження лівої внутрішньої сонної артерії.

img3

Рис. 2A. Постконтрастна Т1-зважена МРТ (фронтальний зріз) свідчить про існування гомогенного посилення сигналу від новотвору в лівому печеристому синусі (біла стрілка), котрий поширюється через турецьке сідло у правий печеристий синус (чорна стрілка). Зверніть увагу на звуження лівої внутрішньої сонної артерії (біла головка стрілки).

Рис. 2B. Т2-зважена МРТ (фронтальний зріз) також демонструє новотвір лівого печеристого синуса і турецького сідла, котрий гіперінтенсивний щодо сірої речовини (стрілка) і звужує ліву внутрішню сонну артерію (головка стрілки).

За матеріалами таких сайтів:

http://www.med.harvard.edu/AANLIB/home.html

http://library.med.utah.edu/kw/brain_atlas/

http://brainmaps.org/

http://www.loni.ucla.edu/

http://www.brainexplorer.org/brain_atlas/Brainatlas_index.shtml

http://cba.cpmc.columbia.edu/

http://www.imaios.com/en/e-Anatomy/Head-and-Neck/Brain-neuroanatomy-3D-MR