Зображення 79

HERPES ZOSTER OPHTНALMICUS,
УСКЛАДНЕНИЙ ПАРАЛІЧЕМ ОКОРУХОВОГО НЕРВА

51-річна жінка звернулася до лікаря з гостро виниклою диплопією. При неврологічному обстеженні виявлено правобічний птоз, мідріаз, утруднену мобільність очного яблука у вертикальній площині і в латеральному напрямку (рис. 1). Шкірне ураження візуалізувалося на кінчику носа справа, це був резидуальний елемент везикулярного висипу, котрий виник на лобі 3 тижні тому (рис. 1). МРТ засвідчила посилення сигналу з цистернальної порції окорухового нерва (рис. 2). Описаний параліч окорухового нерва регресував через 3 місяці.

Цей стан може виникати через кілька тижнів після розвитку очного оперізуючого лишаю. Залучення кінчика носа (симптом Хатчісона) є чітким передвісником залучення ока, оскільки він свідчить про ураження носовійчастого нерва, що відходить від 1 гілки трійчастого нерва й іннервує як кінчик носа, так і очні структури (рогівку, кон’юнктиву, судинну оболонку).

img1

Рис. 1. Частковий птоз, мідріаз і ротація ока назовні справа свідчать про параліч однойменного окорухового нерва. Шкірне ураження на кінчику носа (симптом Хатчісона) вказує на залучення 1 гілки трійчастого нерва, котрий також іннервує й очні утвори.

img2

Рис. 2. Т1-зважена МРТ демонструє посилення сигналу з цистернальної порції окорухового нерва (стрілка).

За матеріалами таких сайтів:

http://www.med.harvard.edu/AANLIB/home.html

http://library.med.utah.edu/kw/brain_atlas/

http://brainmaps.org/

http://www.loni.ucla.edu/

http://www.brainexplorer.org/brain_atlas/Brainatlas_index.shtml

http://cba.cpmc.columbia.edu/

http://www.imaios.com/en/e-Anatomy/Head-and-Neck/Brain-neuroanatomy-3D-MR