Зображення 82

СИНДРОМ АРЛЕКІНА, СПРИЧИНЕНИЙ ДЕФЕКТОМ СИМПАТИЧНОЇ ІННЕРВАЦІЇ

48-річна жінка звернулася до лікаря зі скаргами на рецидивуючі епізоди асиметричного почервоніння обличчя і голови при фізичному навантаженні, що вже тривають 6 років. Під час фізичної роботи вона відзначає чітку лінію між лівою червоною половиною обличчя і правою, котра зберігає нормальний колір (рис. А). При об’єктивному обстеженні також виявлено асиметрію лицевої температури і пітливості. Описаний стан зникає після 1 години відпочинку. Міоз або птоз відсутні. За 2 роки до розвитку згаданої симптоматики пацієнтка мала легку травму правої половини шиї.

МРТ голови і шиї — норма. КТ-ангіографія правої внутрішньої сонної артерії — невеликий сегментарний стеноз (рис. В і С). Втрата почервоніння на половині обличчя вказує на гомолатеральне порушення симпатичної іннервації цієї ділянки. Відсутність супутньої тріади Горнера (птоз, міоз, енофтальм) означає збереження симпатичної іннервації ока. Описаний рідкісний і клінічно незвичайний синдром може бути наслідком прихованого розшарування сонної артерії.

img1

Рис. А. Клінічні прояви синдрому арлекіна — після фізичного навантаження хвора демонструє правобічну втрату почервоніння і пітливості на голові й обличчі; зліва наявна нормальна фізіологічна гіперемія. Рис. В і С. Три- і двовимірна каротидна ангіографія засвідчує існування стенозу в зоні відходження правої внутрішньої сонної артерії.

За матеріалами таких сайтів:

http://www.med.harvard.edu/AANLIB/home.html

http://library.med.utah.edu/kw/brain_atlas/

http://brainmaps.org/

http://www.loni.ucla.edu/

http://www.brainexplorer.org/brain_atlas/Brainatlas_index.shtml

http://cba.cpmc.columbia.edu/

http://www.imaios.com/en/e-Anatomy/Head-and-Neck/Brain-neuroanatomy-3D-MR