Вчимося казати “ні”

Невміння сказати “НІ” дуже часто стає справжньою психологічною проблемою. Ми боїмося, що люди образяться, але забуваємо про себе. Кожний сприймає невміння відмовити по-своєму. Хтось думає, що це доброта, а хтось — що слабкість характеру. Однак необхідно говорити “НІ”, коли тебе просять зробити щось, чого тобі зовсім робити не хочеться. Адже “НІ” — це також відповідь.

Людина п’є значно більше, ніж хотіла би, тому що не може відмовити своїм друзям, роздає гроші в борг, тому що боїться образити, звалює на себе непотрібну роботу та просто проводить час не так, як хотілося б. Але ж нам так хочеться бути вільними і незалежними, приймати самостійні рішення!

Отже, якщо Ви помічаєте, що Вам важко відмовити іншим і в цьому Ви дієте на шкоду собі, то слід змінити себе і тренуватися. Є кілька способів, як сказати “НІ” і нікого не образити. Потрібно тільки бажання й небагато вільного часу. У Вас усе вийде!

Перше, що Ви повинні робити, — увесь час ставити собі запитання “А що я хочу? А мені це треба?” У Вас повинна бути внутрішня рішучість. Для Вас самих повинно бути абсолютно зрозумілим, що в цей момент Ви збираєтеся відмовитися від пропозиції або вимоги. Скажіть спочатку самому собі: “Ні, я цього робити не буду, і зараз скажу про це”. Якщо у Вас немає рішучості, Ви самі для себе не вирішили, потрібно Вам це чи ні, то співрозмовник це відчує. Без внутрішньої рішучості відмова або не вдасться, або буде неповноцінною.

Тепер необхідно сказати “НІ” вголос. Активно використайте займенник “Я”. Це додасть вашій мові впевненості. Слід говорити чітко й упевнено. Коротке й чітке обґрунтування — ознака впевненості. Агресивна відмова взагалі не містить обґрунтування, невпевнені люди починають із обґрунтування, грузнуть у ньому і зрештою взагалі забувають вимовити ключове слово “НІ”. Існує кілька прийомів, як сказати “НІ” і не скривдити людини. Використай кожен залежно від ситуації.

Назвіть причину відмови. Можна відразу прямо назвати причину відмови. Наприклад, сказати: “Я б із задоволенням, але...” або “Мене це не влаштовує, тому що...”, “Мені це неприємно”, “Мене це не цікавить” і т. ін. Причина може бути не зовсім правдивою. Вона повинна бути легкою для сприйняття.

Змініть тему. Можна змінити тему, переключитися із неприємної теми на іншу подію. Наприклад, сказати: “Так, а до речі...”. Однак перехід не повинен бути занадто різким. Можна впустити щось на підлогу, налити чаю, схопити за слово співрозмовника. Слід пам’ятати, що цей прийом не спрацьовує, коли питання поставлено так, що потрібно відповісти або “ТАК”, або “НІ”.

Відмовте у вигляді компліменту. Якщо Ви не хочете скривдити людини, але й не хочете з нею погоджуватися, тоді побудуйте свою відмову так, щоб вона стала компліментом. Похваліть пропозицію і зробіть вигляд, що Вам дуже прикро, що саме зараз Ви не можете це зробити через незалежні від Вас причини. Можна вжити такі фрази як “Прекрасна ідея, але...”, “Ти такий розумний і чуйний, що чудово розумієш...”. Врахуйте, що компліменти повинні бути щирими. Потрібно самому вірити в те, що говорите.

Ухиліться від відповіді або пожартуйте. Дуже зручно ухилитися від відповіді. Наприклад, якщо Ви сумніваєтеся, погодитися Вам чи ні, краще сказати: “Я подумаю...”, “Побачимо...”, “Може бути...”, “Постараюся”. І, звичайно, гарна необразлива відмова може пролунати у вигляді доречного жарту. Щоб домогтися потрібного ефекту, іронізувати треба по-доброму.

Тепер надходить час вислуховування претензій (якщо вони будуть). Краще мовчіть. Перебивати розсерджену людину — тільки злити її ще більше й затягувати розмову. Людина, якій Ви відмовляєте, може давити на Вашу жалість: “Без тебе в мене не вийде”, “Як ти цього не розумієш” і т. ін. Може реагувати агресивно: “От ти який”, “Ти пошкодуєш про це...”. Головне — не дратуйтеся, мовчки слухайте і наполягайте на своєму — говоріть впевнено і твердо “НІ”. У жодному разі не виправдовуйтеся!

Потім необхідно знову повторити відмову. “Я зрозумів тебе, але я не можу, тому що...”. Психологи вважають, що необхідно 3 рази повторити свою відмову, щоб співрозмовник зрештою зрозумів, що Ви відмовляєтеся від його пропозиції. Так що наберіться терпіння.

А тепер можна потренуватися говорити “НІ”. Доручіть своєму другові, знайомій, близькій людині навмисно приставати до Вас із проханням. Нехай він не тільки до Вас пристає, а й стежить за вашою мовою, поведінкою і сам виражає різну реакцію (образу, злість). Ви повинні дотримуватися всього, про що прочитали, тобто чітко, без емоцій відмовляти.

Формула відмови виглядає так: “Я” + “ВІДМОВА” + “ЧІТКЕ Й УПЕВНЕНЕ ОБҐРУНТУВАННЯ”. Погляд не емоційний, краще дивитися в перенісся. Ваші очі і не тікають від погляду, але і не дивляться в очі, можливо, скривдженому співрозмовникові. Стан спокійний. Якщо не вдасться, повторіть вправу знову.

У Вас усе вийде! Згодом Ви самі помітите, як Вам усе простіше й легше стає відмовляти. Повірте, Ви станете не тільки щасливішим і впевненішим у собі, а й зможете самі керувати своїм життям, а не йти на повідку в інших.

Підготував Федір Юрочко